Yeni Kimlik İçin Nasıl Randevu Alınır?

Yakın zaman da insanların hayatına girmiş olan çipli yeni kimlik kartları artık birçok insan tarafından kullanılıyor. Eskisine göre daha şık, daha küçük ve oldukça fazla işlem için kullanılabilecek olan bu yeni kimlik kartlarını almak için izlenmesi gereken birkaç yol vardır.

Yeni Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

Yeni kimliklere sahip olmak için yapılması gereken şeylerin başında randevu almak gerekiyor. Bu işlem her ne kadar zorunlu bir durum olmasa da nüfus müdürlüklerinde çok fazla yoğunluk olması nedeni ile sıra beklemeden yeni kimlik kartının sahibine kavuşmasını kolaylaştırır.

Yeni kimlik kartı randevusu almak için de 2 yöntem vardır. Bunlardan ilki alo 199 çağrı hattını aramaktır. Bu hattı arayarak telefondaki temsilciye yeni kimlik kartı randevusu alınmak istendiği söylenebilir, temsilcinin müsait olan bir tarihten gün vermesi ile işlem tamamlanmış olur. İkinci yol olarak ise interneti kullanmak gerekecektir.

Bu yolla nüfus genel müdürlüğü resmi internet sayfası olan www.nvi.gov.tr adresine girilerek sayfanın yönlendirmesiyle randevu alınan kısıma gelip burada karşılaşılan seçeneklerden T.C kimlik kartı seçeneği işaretlenmelidir buraya doğru bilgiler girildikten sonra tarihlerin uygunluğuna göre belirlenen bir güne yeni kimlik kartı alımı için randevuda bulunulabilir. İnternet aracılığı ile kimlik kartlarının hemen verilmediği, kimlik kartı için parmak izi ve biyometrik fotoğraflar verme gibi işlemlerin yapılması için yine nüfus müdürlüklerine gidilmesi gerektiğinin unutulmaması gerekir.

Ancak bu 2 işlemi de yapmak istemeyen kişiler doğrudan nüfus müdürlüklerine giderek yeni kimlik kartı almak istediklerini belirtebilirler. Yeni kimlik kartını bir an önce almak insanların çok olmasından dolayı nüfus müdürlüklerinde yaşanan bu yoğunluk randevu almadan kimlik kartını almak isteyen kişilerin çok fazla işlem sırası beklemesine ve vakit kaybetmesine neden olabilmektedir. Nüfus müdürlüklerinde yeni kimlik kartı öncelikli işlem hakkı önceden randevu olan kimselere aittir.

Yeni Kimlik İçin Randevu Alma
Yeni Kimlik İçin Randevu Alma

Yeni Kimlik Kartı Başvurusunda Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Nüfus müdürlüklerine yeni kimlik kartı almak için giden kişilerin ilk defa yeni kimlik kartı başvurusunda bulunuyor ise nüfus cüzdanı, memur cüzdanı, sürücü belgesi, uluslararası aile cüzdanı belgesi, askeri kimlik kartı, avukat kimlik kartı, pasaport ya da muhtarlık tarafından düzenlenmiş yeni kimlik kartı talep belgesi gibi kimlik kartı yerine geçen fotoğraflı bir belge ibraz etmesi zorunludur. Bu belgelerden biri ile son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf götürülmesi gerekir. Bu belgelerden herhangi birini ya da fotoğrafı yanında getirmeyen kişilerin kimlik kartı verme işlemleri yapılmayacaktır.

Bunların yanı sıra kimlik kartı alma işlemi sırasında kişilerin parmak izleri alınmaktadır. Belgelerin ibrazı, fotoğraf verme işlemi ve parmak izi alma işlemlerinin ardından yeni kimlik kartı tahsis ücreti ile 16 Türk Lirası tutarında bir ücret nüfus müdürlükleri tarafından alınır. Tüm bu işlemlerin ardından yeni kimlik kartları kullanıma hazır bir şekilde sahiplerine teslim edilir.

Ehliyetimi Kaybettim Randevu Almalı mıyım?

Eğer ehliyetimi kaybettim ne yapmalıyım diye merak ediyorsanız yapılması gereken işlemler şu şekildedir.

Öncelikle bulunduğunuz yerdeki Nüfus Müdürlüğünden randevu almalısınız. Yani ehliyetimi kaybettim, randevu almalı mıyım sorusunun cevabı evettir. Elbette erken saatte gidip Nüfus Müdürlüğünden sıra alıp beklemek istiyorsanız randevu almaksızın başvuru da yapabilirsiniz. Ancak nüfus müdürlüklerindeki yoğunluk yüzünden bu çok önerilmemektedir.

Kayıp ve Çalıntı Ehliyet İçin Gerekli Evraklar

Kayıp ve çalıntı ehliyet durumunda ihtiyacınız olacak belgeler ise şu şekildedir;

  • Sağlık raporu
  • Nüfus Cüzdanı veya Pasaport
  • Biyometrik fotoğraf
  • Kart ücretinin yatırıldığına ilişkin dekont
  • Kan grubu kartı
  • Başvuru için dilekçe ve parmak izi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı