Yeni Kimlik Özellikleri Nelerdir?

Nüfus cüzdanlarının yerini alacak yeni kimlik kartlarında hangi bilgiler olacak, yeni kimlik kartlarının ön ve arka yüzü, yeni kimlik kartları ehliyet yerine geçecek mi, nerelerde kullanılacak gibi sorulara makalemizde cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca yeni nüfus cüzdanı özelliklerinden de bahsedeceğiz.

Yeni Nüfus Cüzdanı Özellikleri;

Yeni Kimlik Kartları Şifreli Olacak:

Yeni kimlik kartlarına getirilen en önemli özellik kartların şifreli olmasıdır. Yeni kimlik kartlarında artık PIN şifresi kullanılacaktır. İşlemlerinizi artık PIN şifresi ile yapacaksınız. PIN işlemlerini ilerleyen yıllarda devlet ile olan birçok işlemde kullanılacaktır.Yeni Kimlik Özellikleri Nelerdir?

Yeni Kimlikler Taklit Edilmeyecek:

Nüfus cüzdanlarının çok kolay bir şekilde sahteleri çıkarılmaktaydı. Nüfus cüzdanları basit bir matbaada kolay bir şekilde taklit edilme özelliği bulunmaktadır. Kimlik sorgulama artık kimlik üzerinde yer alan bilgilerden değil, kimlik kartı üzerinde yer alan çipten sağlanacaktır.

 

Dayanıklı Malzemeden Üretilmiştir:

Nüfus cüzdanı boyutları bir cüzdanı tamamen kapsayacak şekilde büyük üretilmiştir. Ayrıca kolay tahrip olma özelliğine de sahiptir. Ancak yeni kimlik kartları 10 yıl dayanacak malzemelerden üretimi yapılmıştır. Aynı zamanda bu karları her 10 yılda bir yenilemek zorundasınız. Bu nedenle de bu kartlar kolay tahrip olmaz, yıpranmaz ve kırılmazlar.

Kredi Kartı Büyüklüğünde:

Uluslararası standartlarda, kredi kartı büyüklüğünde cüzdanınızda kolay taşımanız mümkün olacak şekilde üretilmiştir.

Yeni Kimlik Kartlarında Kişisel Bilgiler Gizli Tutulacaktır:

Nüfus cüzdanında kişisel bilgiler açık bir şekilde okunabiliyordu. Yanlış kişinin eline geçtiği zaman istenmeyen olaylarla karşılaşmak kaçınılmazdı. Yeni kimlik kartlarındaysa özel kimlik bilgileri, kimlik üzerinde yer alan özel çiplerle saklı tutulmaktadır. E devlet sistemi, sağlık, güvenlik vs. daha çok bilgi bu çipler üzerinde yer alacaktır.

Kimliklerde Kişisel Bilgiler Tek Bir Yüzde Yer Alacak:

Eski nüfus cüzdanlarında ön ve arka yüzünde de nüfus bilgileri yer alıyordu. Yeni uygulamadaysa, fotoğraf ve diğer kimlik bilgilerinin tamamı tek bir yüzde olacak şekilde tasarlanmıştır. Bunun  için gerekli yerlere kimlik ibrazı fotokopisinin verilmesinin gerekli olduğu durumlar da, tek yüzünün gösterilip, fotokopisinin verilmesi yeterli olacaktır.

Yeni Kimlik Kartları Kimlik Doğrulamaya İmkân Tanıyacaktır:

Eski kimliklerde sadece bir kâğıt üzerinde kimlik bilgileri gösterirken yeni kimliklerde bütün kamu kurum ve kuruluşlarında uzaktan sağlanan hizmetlere ulaşma imkânı mümkündür sağlamak. Bir kamu kurumuna başvurduğumuz takdirde bu kimlikler ile çok kolay bir şekilde kimlik doğrulama işleminiz yapılması sağlanacaktır.

TC Kimlik Kartlarında Akıllı Kart ve Güvenlik Sistemi:

Yeni kimlik kartlarında tamamen akıllı kart olarak tasarımı yapılmaktadır. Sistem üzerinde yüksek güvenlik özellikleri bulunmaktadır. Bu kartlar üzerinde PIN ve PUK koruma sistemi mevcut olarak üretilmiştir. Birçok işlem şifreli olmaktadır. Bu doğrulama sistemleri için bütün güvenlik önlemleri alındığını söyleyebiliriz.

Kimliklerde Kişisel Doğrulama İmkânı Bulunmaktadır:

Yeni kimlik kartlarında kişisel doğrulama imkânı için biometrik veriler kullanılmaktadır. Parmak vektörü, PIN kod sistemi, avuç içi okuma ve kimlik doğrulama işlemleri yapılacaktır.

Ab Standartlarında Kimlik Kartı:

Yeni kimlik kartlarının ön ve arka yüzü diğer güvenlik özellikleri açısından AB ve diğer uluslararası standartlarda üretilmiştir.

Kimliklerin İlk Kullanımı Sahaları:

Yeni kimlik kartlarının ilk kullanımları e- devlet sistemi açısından SGK ve sağlık sistemleri de kullanılacaktır. Artık hastanelerde ve diğer sağlık kuruluşlarında başvuruda bu kimlikler üzerinden bütün bilgileri sorgulamak mümkün olacaktır. Kişisel bilgilerin tamamı sağlık açısından kart üzerinde yüklenerek bir sağlık kuruluşunda başvurulduğu takdirde ilgili hekim size ait sağlık bilgilerine bir tıkla ulaşarak daha kolay muayene olmanız sağlanacaktır.

Yeni Kimlik Kartları Ehliyet Yerine Geçecek mi? Ve Nerelerde Kullanılacak?

Yeni kimlik kartları, hem ehliyet hem de banka kartı görevini üstlenecektir. Stadyumlara girerken bilet yerine kullanılabilecektir. Ayrıca ulaşım sisteminde akbil yerine geçecek, bankamatikten para çekilebilecek, sağlık hizmeti de bu yeni kimlik kartlarıyla alınabilecektir.

Yeni Kimlik Özellikleri Nelerdir?

Yeni Kimlik Kartlarında Hangi Bilgiler Olacak?

Yeni kimlik kartlarında din hanesi isteğe bağlı olacaktır. Kadın ve erkek ayrımı olmadan tek renk, tasarım olacaktır. Turkuaz rengi ağırlıklı olarak tasarlanmıştır. Yeni kimlik kartları ön yüzünde adı, soyadı, cinsiyeti, geçerlilik süresi, seri nosu, doğum tarihi ve TC kimlik noya yer verilecektir. Arka yüzündeyse; anne, baba adı ve veren makam yazacaktır. Ayrıca arka yüzünde çip bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı