Kısa Yoldan Yeni Kimlik Randevusu Alma

Türkiye Cumhuriyeti güncel teknolojiyi takip etmekle birlikte yasal süreçler ve bürokratik işlemlerde de teknolojinin imkanlarını kullanıyor. 2017 yılında başlanan düzenleme ile nüfus cüzdanları, çipli kimlikler ile değiştiriliyor. Yeni kimliklerde; kişinin isim soy isim, T.C. kimlik numarası, doğum yeri ve tarihi ile birlikte kütük bilgilerinin de bulunmasının yanı sıra mesleki bilgileri, parmak izini ve damar izini de içeriyor. Randevu sistemi ile başvuruların yapılabildiği yeni kimlik alma sistemi belli bir süreç gerektiriyor.

Kimlik Randevu Sorgulama

Çipli kimlikler için başvuru yapılmadan önce randevu alınması zaman açısından büyük önem taşıyor. Kurumların yoğun olması sebebi ile en sağlıklı başvuru randevu ile gerçekleştiriliyor. ALO 199’U arayarak ya da https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr linkinden randevu alınabiliyor.

Kısa Yoldan Yeni Kimlik Randevusu Alma

E Kimlik Randevu nvi gov tr

https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresinden yapılan başvurular, aynı sayfadan takip edilebiliyor. Bu sistem hem zaman açısından verimli hem de konforlu.

E Kimlik Randevu Alamıyorum

E kimlik randevu formu için hazırlanan site bazı durumlarda; yoğunluk, altyapı ya da sistemle ilgili problemler sebeplerle randevu verememekte. Randevu almak için alternatif yöntem ise ALO 199’u aramak.

[affiliate_news id=”6472″]

Kimlik Yenileme Evrakları

Kimlik yenilemek için birtakım evraklar gerekiyor. Eski nüfus cüzdanı ile birlikte son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf yeterli oluyor. Yeni kimlik kartı oluşturulana dek; meslek kartları, ehliyet gibi kişinin resmi kurumlar için hazırlanmış diğer belgeler kullanılabiliyor.

[vurgu color=”#dd3333″] Yeni Kimlik Ücreti [/vurgu]

[infobox color=”rgba(145,1,35,0.47)”]Yeni kimlik kartı ücreti farklı durumlarda değişkenlik gösteriyor. Örneğin; kimlik değiştirmek için 18,50 TL, kimlik kayıp durumunda 37 TL, yeni doğan için kimlik çıkarma ise ücretsiz olarak düzenlenmiştir. Ynei kimlik kartı çıkarma için ödenmesi gereken tutar Nüfus Müdürlüklerindeki veznelere yatırılabiliyor.[/infobox]

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir

Yeni kimlik kartları yaklaşık 15 günde oluşturulmaktadır. Ancak kişinin adresine ya da en yakın PTT kargo şubesine gönderilme süresi de mevcuttur. Kimlik kartının hangi aşamada oluştuğu ALO 199’dan ya da e kimlik randevu alma sisteminden takip edilebilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir