Yer Elmasının Faydaları Yer Elması Kaç Kalori

Yer Elmasının Faydaları Yer Elması Kaç Kalori Yer elması çok önemli bir kök sebzedir. Patatese benzer bir yapıda ve toprak altında yetişmektedir.Tadı daha  çok turpa benzemekle birlikte çok belirgin bir tadı yoktur.

Tüketim şekli olarak çiğ olarak tüketilebileceği gibi salatalarda,zeytin yağlılar ve et yemeklerinde de kullanılmaktadır.

Yer elması içerisinde inülin denilen bir madde barındırmaktadır. Bu madde kanser önleyici bir özelliktedir. Özellikle kolon kanserini önlemede oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Ayrıca yer elması diyet yapanlar içinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Yer elmasının kalori miktarı oldukça düşük olmakla birlikte önemli bir lif kaynağıdır. Sindirim sisteminizin daha hızlı çalışmasını sağlamakta ve tok tutucu özelliği vardır.

Yer Elması Kaç Kalori

Yer Elmasının kalori miktarı 100 gr 72 kcal dir. Düşük kalorili bir besin olan yer elmasını diyet yapanların rahatlıkla diyet listelerine ekleyebilecekleri bir besindir.

Yer Elması Besin Değerleri 100 gr için

Karbonhidrat 17.44(g), Protein 2(g), Yağ 0.01(g),Lif 1.6(g),Kolesterol 0(mg),Sodyum 4(mg),Potasyum 429(mg), Kalsiyum 14(mg),Vitamin A 20(iu), Vitamin C 4(mg), Demir 3.4(mg).

Yer Elmasının Faydaları Yer Elması Kaç Kalori

 

Şeker hastalarını bu meyveyi tüketmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü yer elmasının kan şekerini dengeleyici bir özelliği vardır.

Yer elması çok kuvvetli bir antioksidandır. Özellikle kış aylarında hastalıklara karşı dirençli olmamızı sağlamaktadır.

Ayrıca içerisinde çok özel bir madde de barındırmaktadır. Bu madde kabızlığa karşı koruyu olma özelliği vardır.Yüksek miktarda lif içerir.

Yer elması pirebiyotik bir besindir. Pirebiyotik ise probiyotiklerin gelişimi için uygun bir kültür ortamı hazırlamaktadır.

Vitamin ve mineraller bakımında zengindir. Kansızlık problemi olanların tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yer elmasının içerisinde ,demir,folik asit, potasyum, ve yüksek oranda lif bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.İdrar söktürücü özelliği vardır.

Kalsiyum içermesi sebebiyle kemik gelişimini destekler. Kemik hastalıklarına karşı korur.Bol miktarda demir içeren bir besindir bu nedenle kansızlığa karşı faydalı olan besinlerin başında gelmektedir.

İçerdiği Potasyum sayesinde kalp sağlığını korumaya yardımcı olarak kalp atışlarınızı düzenler.

İçerisinde bulunan c vitamini sayesine grip ve soğuk algınlığı şikayetlerine karşı oldukça faydalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı