Yerel Seçimler Kaç Yılda Bir Yapılır?

Yerel Seçimler(Belediye Seçimleri) Kaç Yılda Bir Yapılır?

Belediye Seçimleri yani diğer bir adıyla Yerel Seçimler ne zaman yapılır diye merak ediyorsanız; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 127. maddesine göre yerel seçimler yani belediye seçimleri 5 yılda bir kez yapılır. Yani seçilen görevliler normal şartlarda 5 sene boyunca görevinin başındadır.

Bu seçimlere halk arasında belediye başkanlığı seçimi, belediye seçimi, muhtar seçimi, belediye seçimleri de denilmektedir. Yani yerel seçimler kaç yılda bir yapılır sorusunun cevabı muhtarlık seçimleri kaç yılda bir yapılır, belediye seçimleri kaç yılda bir yapılır,mahalli idareler seçimi kaç yılda bir yapılır,belediye başkan seçimleri kaç yılda bir yapılır sorularının cevabı ile aynıdır. Bu seçimde yerel yöneticilerimizi seçerek onları görev başına getiren bizleriz.

Sonraki Yerel Seçim Yılları

En son yerel seçim 2019 yılında yapılmıştır. Bu durumdan yola çıkarak olağan dışı bir durum olmadığı taktirde Türkiye’de gelecekte şu yıllarda seçimler yapılacaktır. Tabi ki de belediye seçimleri kaç yılda bir yapılır konusu olduğu için her seçimden sonra 5 sene sonra ekleriz.

2014

2019 (En son yapılan yerel seçimdir.)

2024 (En yakın yapılacak olan belediye seçim tarihidir.)

2029

2034

2039

…(+5 yıl)

Yerel Yönetimleri Tanıyalım

Yerel Yönetimler idarenin hiyerarşisi dışında kalan yönetici ve karar organları olan belediye meclisi üyelerinin halk tarafından seçildiği yasaların izin verdiği alan da halka hizmet yapmak için kurulmuş organlardır.

Yerel yönetim kuruluşları üçe ayrılır:

  1. Belediye (Belediye Meclisi, Belediye Encümeni, Belediye Başkanı olmak üzere 3 organı mevcuttur.)
  2. Köy
  3. İl Özel İdaresi

Belediyeler Halka Nasıl Hizmet Eder?

Belediyeler su işlerinden imara, acil yardımdan ulaşım işlerine, sağlık alanından zabıtaya, sosyal hizmetlerden kanalizasyon işlerine, kültür varlıklarından nikah işlemlerine kadar yüzlerce konuda halka hizmet ettiği için belediye seçimleri kaç yılda bir yapılır birçok kişi bu soruyu soruyor.

Belediye Seçimleri Kaç Yılda Bir Yapılır?

Konunun başında kaynak göstererek verdiğimiz gibi bilgiyi tekrarlayalım. Yerel seçimler 5 yılda bir yapılır ve sıradaki seçim 2024 yılında yapılacaktır.

Yerel Seçimler Ne Şekilde Yapılmaktadır ?

Yerel seçimler de tıpkı genel seçimlerde olduğu gibi okullara kurulan sandıklarda, o yıla özel olarak hazırlanmış oy pusulaları kullanılarak yapılmaktadır. Seçimlerde seçmenler, kayıtlı oldukları sandıklara giderek oy kullanmaktadır. Seçim sonuçları da aynı günün akşamında yayın yasağının kaldırılması ile birlikte kamuoyu ile paylaşılmaya başlanır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. la belediye demek para yeme yeri demek.millet vekilinden fazla para sömürüyo bunlar ya.adam vekilliği bırakıyor belediye başkanı oluyor babasının hayırırnamı bu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı