Yerel Seçimler Kaç Yılda Bir Yapılır?

Yerel Seçimler(Belediye Seçimleri) Kaç Yılda Bir Yapılır?


Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 127. maddesine göre yerel seçimler yani belediye seçimleri 5 yılda bir kez yapılır. Yani seçilen görevliler normal şartlarda 5 sene boyunca görevinin başındadır.

Bu seçimlere halk arasında belediye başkanlığı seçimi, belediye seçimi, muhtar seçimi, belediye seçimleri de denilmektedir. Yani yerel seçimler kaç yılda bir yapılır sorusunun cevabı muhtarlık seçimleri kaç yılda bir yapılır, belediye seçimleri kaç yılda bir yapılır,mahalli idareler seçimi kaç yılda bir yapılır,belediye başkan seçimleri kaç yılda bir yapılır sorularının cevabı ile aynıdır. Bu seçimde yerel yöneticilerimizi seçerek onları görev başına getiren bizleriz.

Sonraki Yerel Seçim Yılları

En son yerel seçim 2014 yılında yapılmıştır. Bu durumdan yola çıkarak olağan dışı bir durum olmadığı taktirde Türkiye’de gelecekte şu yıllarda seçimler yapılacaktır. Tabi ki de belediye seçimleri kaç yılda bir yapılır konusu olduğu için her seçimden sonra 5 sene sonra ekleriz.

2014 (En son yapılan yerel seçimdir.)

2019 (En yakın yapılacak olan belediye seçim tarihidir.)

2024

2029

2034

2039

…(+5 yıl)

Yerel Yönetimleri Tanıyalım

Yerel Yönetimler idarenin hiyerarşisi dışında kalan yönetici ve karar organları olan belediye meclisi üyelerinin halk tarafından seçildiği yasaların izin verdiği alan da halka hizmet yapmak için kurulmuş organlardır.

Yerel yönetim kuruluşları üçe ayrılır:Yerel Seçimler Kaç Yılda Bir Yapılır?

  1. Belediye (Belediye Meclisi, Belediye Encümeni, Belediye Başkanı olmak üzere 3 organı mevcuttur.)
  2. Köy
  3. İl Özel İdaresi

Belediyeler Halka Nasıl Hizmet Eder?

Belediyeler su işlerinden imara, acil yardımdan ulaşım işlerine, sağlık alanından zabıtaya, sosyal hizmetlerden kanalizasyon işlerine, kültür varlıklarından nikah işlemlerine kadar yüzlerce konuda halka hizmet ettiği için belediye seçimleri kaç yılda bir yapılır birçok kişi bu soruyu soruyor.

Belediye Seçimleri Kaç Yılda Bir Yapılır?

Konunun başında kaynak göstererek verdiğimiz gibi bilgiyi tekrarlayalım. Yerel seçimler 5 yılda bir yapılır ve sıradaki seçim 2019 yılında yapılacaktır.

KAYNAKÇA:

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 5,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ
  1. Anonim dedi ki:

    la belediye demek para yeme yeri demek.millet vekilinden fazla para sömürüyo bunlar ya.adam vekilliği bırakıyor belediye başkanı oluyor babasının hayırırnamı bu

  2. Anonim dedi ki:

    uıfkdl