Yerli Malı Haftası Ne Zaman?

Yerli Malı Haftası Ne Zaman?

Yerli Malı Haftası hangi tarihler arasında kutlanır? Yerli Malı Haftası her yıl 12 Aralık-18 Aralık tarihleri arasındaki hafta kutlanmaktadır. Bu hafta yerli malının önemi ve bunun yanında tutum ve yatırımın öneminden bahsedilir.

Yerli Malı Haftası

Yerli malı haftası adıyla bilinen haftanın asıl ismi Tutum, Yatırım ve Türk Malları haftasıdır. Hafta boyunca yerli malına verilen değeri göstermek için etkinlikler yapılır. Yerli Malı haftasında şüphesiz en çok eğlenen çocuklardır. Okullarda belirli gün ve haftaların içinde kutlanan Yerli Malı Haftası şüphesiz çocukların bayramlarla birlikte en çok sevdiği günlerden birisidir. Bu haftada öğrencilerin en çok sevdiği etkinliklerden birisi olan okullarda yerli malı ürünlerinin paylaşılmasıdır. Bizlerin de özellikle ilköğretim döneminde en sevdiğimiz haftalardan biri olan yerli malı haftasında her öğrenci evlerinden getirdiği yerli ürünleri arkadaşları ile paylaşır. Bu şekilde öğrencilerde yerli ürünleri kullanma bilinci aşılanmaya başlanır.

Yerli Malı Haftasının Amacı

Yerli Malı haftası bize tasarruf yapmayı, milli ekonomimizi oluşturmayı öğretir. Dünya ekonomik buhran dönemlerinde piyasası dışa bağlı en büyük devletlerin bile ekonomisi derinden sarsılmıştır. Bu sarsıntıdan ortaya çıkan sarsıntıdan dolayı her ülke kendi milli ekonomisini oluşturmaya çabalamıştır. Çünkü bir aile babası başkasına muhtaç olmadan yaşayabiliyorsa o zaman o aile huzurlu olur. Bir ülkede kendi kendine yetebiliyorsa o zaman rahat ve huzurlu bir milleti olur. Ülkemiz son yıllarda kendi ekonomisini oluşturma adına adımlar atmaktadır. Gerek gıda ve tüketim sektöründe, gerek tarımsal alanlarda, gerekse teknolojik ürünlerde yerli ve milli ürünleri kullanmak ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Paranın yurt içerisinde kalmasını sağlayan yerli ve milli tüketim, ülkenin ekonomisinin gelişmesine büyük katkılar sağlamaktadır. Bunların en büyük ve en güzel örneklerinden birisi yerli otomobildir. Ayrıca dünyada hava taşımacılığı alanında Türkiye’yi söz sahibi yapacak 3.havalimanı ekonomimizi güçlendirecektir.

Yerli malı haftası sadece yerli malı tüketmekle olmaz. Bunun yanında tutumlu olmakla, tasarruflu olmakla yerli malına destek çıkmış oluruz. Ayrıca alışverişlerde yerli ürünleri de tercih etmek de ülkemize katkıda bulunacaktır.

Yerli Malı Haftası Etkinlikleri Nelerdir?Yerli Malı Haftası Ne Zaman?

Yerli malı haftası için özellikle okullarda etkinlikler düzenlenir. Ülke genelinde yapılan bazı etkinlikler:

  • Okullarda yerli malı haftası kutlama programı yapılır.
  • Okullarda yerli malı haftası ile ilgili şiir ve yazılar okunur.
  • Okullarda sadece yerli malı ürünlerden oluşan yemek programları düzenlenir. Öğrencilerin en çok sevdiği etkinliklerden biridir.
  • Radyo ve televizyonlarda yerli malının kullanılması için bilgilendirici konuşmalar yapılır.
  • Hafta boyunca tasarrufun önemi birçok yayın araçları ile vurgulanır.

Yerli Malı Haftası Ne Zaman Kutlanır?

Yerli malı haftası 12-18 Aralık tarihinde kutlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı