Yerli Malı Haftası Ne Zaman?

Yerli Malı Haftası Ne Zaman?


Yerli Malı Haftası 12 Aralık-18 Aralık tarihleri arasındaki hafta kutlanmaktadır. Bu hafta yerli malının önemi ve bunun yanında turum ve yatırımın öneminden bahsedilir.

Yerli Malı Haftası

Yerli malı haftası adıyla bilinen haftanın asıl ismi Tutum, Yatırım ve Türk Malları haftasıdır. Hafta boyunca yerli malına verilen değeri göstermek için etkinlikler yapılır. Yerli Malı haftasında şüphesiz en çok eğlenen çocuklardır. Okullarda belirli gün ve haftaların içinde kutlanan Yerli Malı Haftası şüphesiz çocukların bayramlarla birlikte en çok sevdiği günlerden birisidir. Bu haftada öğrencilerin en çok sevdiği etkinliklerden birisi olan okullarda yerli malı ürünlerinin paylaşılmasıdır.

Yerli Malı haftası bize tasarruf yapmayı, milli ekonomimizi oluşturmayı öğretir. Dünya ekonomik buhran dönemlerinde piyasası dışa bağlı en büyük devletlerin bile ekonomisi derinden sarsılmıştır. Bu sarsıntıdan ortaya çıkan sarsıntıdan dolayı her ülke kendi milli ekonomisini oluşturmaya çabalamıştır. Çünkü bir aile babası başkasına muhtaç olmadan yaşayabiliyorsa o zaman o aile huzurlu olur. Bir ülkede kendi kendine yetebiliyorsa o zaman rahat ve huzurlu bir milleti olur. Ülkemiz son yıllarda kendi ekonomisini oluşturma adına adımlar atmaktadır. Bunların en büyük ve en güzel örneklerinden birisi yerli otomobildir. Ayrıca dünyada hava taşımacılığı alanında Türkiye’yi söz sahibi yapacak 3.havalimanı ekonomimizi güçlendirecektir.

Yerli malı haftası sadece yerli malı tüketmekle olmaz. Bunun yanında tutumlu olmakla, tasarruflu olmakla yerli malına destek çıkmış oluruz. Ayrıca alışverişlerde yerli ürünleri de tercih etmek de ülkemize katkıda bulunacaktır.

Yerli Malı Haftası Etkinlikleri Nelerdir?Yerli Malı Haftası Ne Zaman?

Yerli malı haftası için özellikle okullarda etkinlikler düzenlenir. Ülke genelinde yapılan bazı etkinlikler:

  • Okullarda yerli malı haftası kutlama programı yapılır.
  • Okullarda yerli malı haftası ile ilgili şiir ve yazılar okunur.
  • Okullarda sadece yerli malı ürünlerden oluşan yemek programları düzenlenir. Öğrencilerin en çok sevdiği etkinliklerden biridir.
  • Radyo ve televizyonlarda yerli malının kullanılması için bilgilendirici konuşmalar yapılır.
  • Hafta boyunca tasarrufun önemi birçok yayın araçları ile vurgulanır.

Yerli Malı Haftası Ne Zaman Kutlanır?

Yerli malı haftası 12-18 Aralık tarihinde kutlanmaktadır.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 2 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 1,50. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
BİR YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.