Yeşil Çay Zayıflatırmı Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çay Zayıflatırmı Yeşil Çayın Faydaları, Dünyada en çok tüketilen çaylardan bir tanesi yeşil çaydır.Ülkemizde genel olarak siyah çay tüketilmekle birlikte yeşil çay tüketimi de artmıştır.

Yeşil çayın içerisindeki antioksidan türü flavonoidler ve kateşinlerdir. Kateşinlerin pek çok formu bulunmaktadır.Bunlarla ilgili bir çok araştırma yapılmıştır.Yapılan araştırmalara göre yeşil çayın içerisinde bulunan kateşinler,yağ yakımını hızlandırarak vücudunuzun yağ dokusunu ve karın bölgesindeki yağlanmayı azaltmaktadır.

İçerisinde bulunan kafein sayesinde de yağ yakılmasına ve kilo vermeye yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Yeşil Çay Kaç Kalori: Yeşil çay  0  sıfır kcal kaloridir.

Zayıflama ve yağ yakma etkisini arttırmak için tarçınla birlikte tüketilmesi önerilmektedir.

1 Fincan tarçınlı yeşil çay kaç kalori:15 kcal kaloridir.

Kafein: Bir bardak yeşil çayda 25 mg kafein bulunmaktadır.Kafein günlük olarak tükettiğimiz çay,kahve ve çikolatada gibi pek çok besinde bulunmaktadır.Kafein uyarıcı bir maddedir ve enerji verir.Uyarıcı özelliği sayesinde uykunuzun kaçmasına neden olabilir.Metabolizmayı hızlandırdığı için kalori yakmanıza yardımcı olmaktadır.

Kafein daha önce yoğun bir şekilde araştırılmış ve uyanıklık, refleks ve hafıza gibi beyin fonksiyonlarının çeşitli yönlerinde iyileştirmelere neden olmuştur.

Günlük olarak tükettiğimiz çay ve kahvede kafein bulunduğu halde yeşil çay zayıflama konusunda daha dikkat çekici bir içecektir.Bunun sebebi ise kafeinle birlikte antioksidan yönünden de oldukça zengin olmasıdır.

Yeşil çayda bulunan bir antioksidan olan epikateşin maddesinden bahsetmek istiyoruz.Bu madde yeşil çayla birlikte siyah çayda da bulunmakla birlikte siyah çayın işlenmesi sırasında yok olmakta iken yeşil çayda etkisini yitirmez.Öyle ki siyah çaya oranla on kat daha fazladır.

Yeşil çayla ilgili yapılan araştırmalar neticesinde yeşil çayın içerisinde bulunan epikateşin galat maddesinin yağ dokuyu ve yağ yakımını hızlandırdığı sonucuna varılmıştır.Böylece yağ ve kalori yakımını hızlandırıp kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çay Zayıflatırmı Yeşil Çayın Faydaları

İçerisinde güçlü antioksidan olarak işlev gören flavonoidler ve kateşinler gibi bileşikler bulunur.

Bu maddeler vücuttaki serbest radikal oluşumunu azaltabilir, hücreleri ve molekülleri hasardan korur. Bu serbest radikallerin yaşlanma  ve bir çok hastalığın oluşumunda rol oynadığı bilinmektedir.

Yeşil çayda daha güçlü bileşiklerden biri, çeşitli hastalıkları tedavi etmek için araştırılan bir antioksidan olan EGCG de bulunmaktadır.Yeşil çayın bu kadar güçlü tıbbi özelliklere sahip olmasının ana nedenlerinden biri de budur.

Yeşil çay, sağlık üzerinde çeşitli yararlı etkilere sahip olabilen biyoaktif bileşikler barındırır.

Yeşil çay sizi uyanık tutmaktan çok daha fazlasını yaparak, zihin açıcı bir özelliği de vardır.

Çalışmalar, kafeinin ve L-theaninin sinerjik maddelerinin beyin fonksiyonlarını iyileştirdikleri belirtilmektedir.

Birçok kişi enerji verdiğini ve kahve ile karşılaştırıldığında yeşil çay içtiklerinde daha üretken olduğunu bildirmektedir.

Yeşil çay, yağ yakımını arttırarak fiziksel performansı geliştirir

Yeşil çayda bulunan antioksidanların çeşitli kanser türleri riskini azaltmaktadır.

Yeşil Çay, Alzheimer ve Parkinson’un riskini düşürerek beyin fonksiyonlarını korumaktadır.

Yeşil Çay LDL kolesterol partiküllerini kalp hastalığına giden yolun bir parçası olan oksidasyona karşı koruyan kandaki antioksidan özelliğini önemli ölçüde artırır.

Yeşil Çayın Zararları

Yeşil çay içme sayısının günde 2-3 bardak ile sınırlı olması gerekir. Çaydaki tanenler, mide asidini arttırdığı için kabızlık, kusma ve bulantı gibi yan etkilere neden olduğundan, boş bir karnında da tüketilmesi halinde tahrişe neden olabilir.

Yeşil çayın fazla tüketimi anemiye (kansızlığa) neden olabilir.Tanenler kemiklerin güçlenmesini sağlayan kalsiyumu engeller.Bu yüzden günlük yeşil çay alımınızı 300 mg’a sınırlandırmanız ve yemeklerle birlikte tüketmekten kaçınmanız önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı