Yeşil Kart Çocuk Parası Sorgulama 2020

Yeşil kart çocuk parası sorgulama işlemi için postaneden alınan E-devlet şifresine ihtiyacınız var. Devlet tarafından çocuk sahibi olan ailelere özel yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımlar sayesinde çocukların bazı ihtiyaçlarının giderilmesine olanak sağlanıyor. Bu sağlanan olanaklardan bir tanesi de yeşil kart çocuk parası olduğunu diyebiliriz. Çocuk parası yardımı alabilmek için ilk önce başvuru yapmak gerekiyor. Daha sonrasında ise başvuru sonucunu öğrenmek için e devlet sitesine girip, PTT den almış olduğunuz şifre, internet bankacılığı, elektronik imza bunlardan herhangi biri ile sisteme giriş yaparak, bakanlığa ait Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sayfasını ziyaret etmeleri gerekmektedir. Sorgulama ekranı açıldığında çocuk parası başvuru sorgulaması yapılabilir.

Yeşil kart Çocuk Parası Ne Kadar?

Yeşil kartlılara çocuk parası 2020 yılında verileceği rakamlar açıklandı. Buna göre verilecek tutarın doğan çocuğun aile de kaçıncı çocuk olduğuna göre yardım ödemesi yapılmaktadır. Çünkü aileler 15 Mayıs 2015 tarihinde ki yasa ile bu tarihten sonra doğan her çocuk için doğum yardım parası alabiliyor. Doğum parası miktarı şu şekildedir:

 • Birinci çocuk için 300 TL,
 • İkinci çocuk için 400 TL,
 • Üçüncü çocuk için 600 TL,
 • Sonra ki doğan tüm çocuklar için 600 TL,
 • İkiz doğumlar için çocuk parası 1000 TL.

Yeşil Kart Doğum Parası Nasıl Alınır?

Yeşil kartlılar çocuk parası alabilmek için başvuru yapabileceği yerler bulunmaktadır. Bu yerlerden başvuru yaparak doğum parası alabilirler. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il müdürlüklerine bizzat anne tarafından başvuru yapılarak alınmaktadır. Başvuru sırasında istenen bazı evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi isteniyor. Bunlar ise:

 • Doğum yardım parasının alınabilmesi için doğumun gerçekleşmiş ve bebeğin yaşıyor olması gerekmektedir.
 • Doğum parası için müracaat işlemlerinin yapılması istenmektedir.
 • Paranın alınabilmesi için hastaneden doğum raporu alınmalıdır.
 • Doğum raporu ile başvuru merkezlerine gidildiğinde başvuru için dilekçe doldurulması gerekmektedir.

Yeşil Kart Çocuk Parası Sorgulama 2020

Çocuk parası sorgulama işlemi başvuru yaptıktan sonra başlar. Sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresine gitmeniz gerekmektedir. Adresine gittikten sonra anneye ait kimlik numarası ve e devlet şifresi girildikten sonra karşınıza sorgulama ekranı çıkacak ve yeşil kart çocuk parası sonucu karşınıza gelecektir.

Yeşil Kartlılar Süt Parası Alabilir Mi?

Süt parası, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 16. maddesi gereğince sigortalı olan anneler ile sigortalı olan babaların çalışmayan eşlerine ödenir. Mevzuat şöyledir:

 • Analık sigortasından sigortalı kadına,
 • Sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe,
 • 5510 Sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilir.
 • Sigortalı çalışan erkeğin sigortalı olmayan eşinin süt parası alabilmesi için resmi nikah şartı vardır. Ayrıca bu nikahın bebeğin doğduğu tarihten önce resmi nikah kıyılmış olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı