Yeşil Pasaport Yenileme İşlemleri 2019

Makalemizde; yeşil pasaportun nasıl yenileceğinden, yenileme ücretinden, yeşil pasaport için randevu nasıl alınacağından ve emekliler için yeşil pasaport gerekli belgelerinden bahsedeceğiz.

Hususi(Yeşil) Pasaport:

Eski TBMM üyelerine, belediye başkanlarına, eski bakanlara, 1.2.3. derece memurlara ve ailelere(erkeklerde 18 yaşına kadar, kızlardaysa çalışana ya da evlenene kadar geçerli) olmaktadır.

Yeşil Pasaport Süre Uzatma

Yeşil Pasaport ne kadar süreyle geçerlidir? Yeşil Pasaport süre uzatma nasıl olur diyorsanız; Yeşil pasaport yenileme işlemleri, her ilde bulunan Emniyet Müdürlüğü Şubelerine ya da ilçe pasaport şubelerinde yapılmaktadır. Yeşil pasaportlar 5 yıllık ara ile verilmektedir. Bu sürelerin sonunda pasaportunuzu yenilemeniz gerekmektedir.

Yeşil Pasaport Yenileme İşlemleri 2018

Yeşil Pasaport Yenilemek, Yeşil Pasaport Süre Uzatma İçin Gerekli Belgeler:

-Pasaport istek formu(internet adresinden çıkarılacak)

-18 yaşından büyük olanlar ve 25 yaşından küçük kişiler eğer öğrencilerse öğrenci belgelerini göstermelisiniz.

-Yenilenecek olan pasaportlar

-2 adet biyometrik fotoğraf

-Nüfus cüzdanı asli fotokopisi

Pasaport cüzdanı bedeli( anlaşmalı bankalara ya da pasaport şube müdürlüklerine ödeme yapabilirsiniz)

Eğer emekliyseniz, yeşil pasaportu yenilemek istiyorsanız Emniyet Müdürlüklerinden temin edilen formu doldurmalısınız. Çalışan kişilerse, çalıştıkları yerlerden onaylı formu doldurmaları yeterli olacaktır. Yeşil pasaport almaya hak kazanan kişiler pasaport harcı ödemezler. Bu kişilerden sadece defter bedeli alınmaktadır. Defter bedeliyse yalnızca pasaport değiştirmek istendiği zaman ödenmelidir. Süresi uzatıldığındaysa pasaporta sahip olduğunuz herhangi bir değiştirme yapamayacaksanız defter bedeli ödemenize gerek kalmayacaktır. Pasaport sahibi kişiler yalnızca uzatmak istediği zaman için harç yatırmalılardır. Bunların dışında herhangi bir durumdan sorumlu olmazsınız.

Yeşil Pasaport Randevusu Nasıl Alınır?

Yeşil pasaport randevusu almak için; epasaport.gov.tr adresinden seçtiğiniz İl Nüfus Müdürlüklerinin takvimini görerek size uygun olan bir zamanda randevu alma ihtimaliniz bulunmaktadır. Yeşil pasaport başvuruları sadece İl Nüfus Müdürlüklerinde yapılmaktadır.


4 Replies to “Yeşil Pasaport Yenileme İşlemleri 2019

  1. Merhaba , yurtdışında ikamet etmekteyim . Babam emekli memur . Yurtdışında yenilemek için yinede yukarıdaki belgeler gerekli mi? Çünkü pasaportun süresi bitmeden babamın emeklilik belgesi elime geçmez o kadar hızlı gelmiyor postalar .

  2. Annemin yesil pasaportunun suresi doldu. Babam 1.derece devlet memurlugundan emekli ve annemin de o nedenle yesil pasaportu var. Pasaportu yenilemek veya suresini uzatmak icin il pasaport subesine mi gidecegiz? Yoksa bulundugumuz ilcede emniyete mi bas vuracagiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir