Yeşil Pasaport Yenileme İşlemleri 2018


Makalemizde; yeşil pasaportun nasıl yenileceğinden, yenileme ücretinden, yeşil pasaport için randevu nasıl alınacağından ve emekliler için yeşil pasaport gerekli belgelerinden bahsedeceğiz.

Hususi(Yeşil) Pasaport:

Eski TBMM üyelerine, belediye başkanlarına, eski bakanlara, 1.2.3. derece memurlara ve ailelere(erkeklerde 18 yaşına kadar, kızlardaysa çalışana ya da evlenene kadar geçerli) olmaktadır. Yeşil pasaport yenileme işlemleri, her ilde bulunan Emniyet Müdürlüğü Şubelerine ya da ilçe pasaport şubelerinde yapılmaktadır. Yeşil pasaportlar 5 yıllık ara ile verilmektedir. Bu sürelerin sonunda pasaportunuzu yenilemeniz gerekmektedir.

Yeşil Pasaport Yenileme İşlemleri 2018

Yeşil Pasaport Yenilemek İçin Gerekli Belgeler:

-Pasaport istek formu(internet adresinden çıkarılacak)

-18 yaşından büyük olanlar ve 25 yaşından küçük kişiler eğer öğrencilerse öğrenci belgelerini göstermelisiniz.

-Yenilenecek olan pasaportlar

-2 adet biyometrik fotoğraf

-Nüfus cüzdanı asli fotokopisi

Pasaport cüzdanı bedeli( anlaşmalı bankalara ya da pasaport şube müdürlüklerine ödeme yapabilirsiniz)

Eğer emekliyseniz, yeşil pasaportu yenilemek istiyorsanız Emniyet Müdürlüklerinden temin edilen formu doldurmalısınız. Çalışan kişilerse, çalıştıkları yerlerden onaylı formu doldurmaları yeterli olacaktır. Yeşil pasaport almaya hak kazanan kişiler pasaport harcı ödemezler. Bu kişilerden sadece defter bedeli alınmaktadır. Defter bedeliyse yalnızca pasaport değiştirmek istendiği zaman ödenmelidir. Süresi uzatıldığındaysa pasaporta sahip olduğunuz herhangi bir değiştirme yapamayacaksanız defter bedeli ödemenize gerek kalmayacaktır. Pasaport sahibi kişiler yalnızca uzatmak istediği zaman için harç yatırmalılardır. Bunların dışında herhangi bir durumdan sorumlu olmazsınız.

Yeşil Pasaport Randevusu Nasıl Alınır?

Yeşil pasaport randevusu almak için; epasaport.gov.tr adresinden seçtiğiniz İl Nüfus Müdürlüklerinin takvimini görerek size uygun olan bir zamanda randevu alma ihtimaliniz bulunmaktadır. Yeşil pasaport başvuruları sadece İl Nüfus Müdürlüklerinde yapılmaktadır.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 2 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 5,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ
  1. İlyas Batuhan Şahan dedi ki:

    Acaba pasaportlar tekrardan elimize kaç gün içinde ulaşır