Yeşilay Haftası Ne Zaman Kutlanır?

Yeşilay Haftası ne zaman kutlanır? Sorusu birçok kişi tarafından merak edilen sorular arasında yerini almaktadır. Özellikle ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin ödevleri gereği sorduğu Yeşilay haftası ne zaman kutlanır? Sorusuna bu yazımızda detaylı bir şekilde değinerek cevaplandırdık. Ayrıca önümüzdeki yıl yani 2020 yılında yeşilay haftası ne zaman sorusunun cevabını da burada bulabilirsiniz.

Yeşilay Haftası Ne Zaman Kutlanır?

Bildiğimiz üzere Yeşilay, ülkemizde sigara, alkol ve benzeri zararlı maddelere karşı anti faaliyetler yürüten bir organizasyon ve bir kurumdur. Yeşilay, hem ülkemizin aile çekirdeği hem de dünyanın evrensel değerleri için büyük bir önem arz etmektedir. Böylesine önemli bir kuruluşun da varlığının yıllık periyotlarla kutlanması, bu açıdan oldukça mühimdir. Zira zararlı madde kullanımına karşı savaşıp, bireyleri özellikle de genç yaştaki kişileri sağlıklı yaşama yönlendiren faaliyetler içerir. Okullarda bu haftanın kutlanması da çocuklarda bilinç oluşturarak sigara, alkol ve benzeri maddelerin zararlı olduğunu, kullanmamaları gerektiğini öğrenmelerini sağlar.

Yeşilay Ne Zaman Kuruldu?

Yeşilay, 5 Mart 1920 tarihinde alkole ve sigaraya karşı olan duyarlı bir grup vatandaşımız tarafından kurulan ve kurulduğu zamanki adı “Hilali Ahdar” olan kurumumuzdur. Hilali Ahdar kelimelerinin anlamı ise Yeşilay kelimesine denk gelmektedir. Hilal kelimesi bildiğimiz üzere ay kelimesini ifade ederken Ahdar kelimesi ise yeşil kelimesini karşılamaktadır. Yani Hilali Ahdar, Yeşilay anlamına gelmektedir.

Kurulduğu tarih olan 5 Mart 1920 tarihinden itibaren Yeşilay Derneğinin kuruluşu 1-7 Mart tarihleri arasında her yıl kutlanmakta ve Yeşilay adına çeşitli faaliyetler düzenlenmektedir. Çoğu Yeşilay Haftasında devlet büyüklerinin katılımıyla belirli merkezi yerlerde konuşmalar yapılmakta ve sigara, alkolün hem bireysel hem de toplumsal zararları üzerinde durulmaktadır.

Yeşilay Haftası ne zaman kutlanır? Sorusuna net bir cevap olarak 1-7 Mart tarihlerini verdikten ve Yeşilay kelimesinin özünü, nereden geldiğini belirttikten sonra Yeşilay Derneğinin faaliyetleri üzerinde tekrar durmak da yerinde bir tercih olacaktır. Yeşilay haftası ne zaman 2020 diyorsanız, her yıl olduğu gibi 1 Mart – 7 Mart arası yeşilay haftası olarak kutlanacaktır.

Yeşilay Derneği, ülkemizde birçok başarıya imza atmış ve sigara, alkol kullanımının büyük oranda azalması yönünde güçlü bir çaba sergilemiştir. Günümüzde de çalışmalarına büyük bir hızla devam eden Yeşilay Derneği, her yıl Yeşilay Haftası olarak belirlenen 1-7 Mart tarihleri arasında da büyük bir sorumluluk alarak her beldede çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Derneğin yürüttüğü çalışmaların takdir edilmesi gerekmektedir. Ayrıca devlet tarafından da bu uygulamalar desteklenmekte ve sürekli olarak kamu spotlarıyla halkın sigara ve alkolün zararlarına ilişkin kamu spotu yayınlanmaktadır. Biz de bu zararlı alışkanlıklarımızdan varsa kurtulmalı ve genç nesili bilinçlendirmeliyiz. Yeşilay Haftası ne zaman kutlanır? Sorusunu soran sizlerin de bildiği üzere ülkemizde her ne kadar Yeşilay Derneğinin benzeri organizasyonlar ve dernekler olsa da Yeşilay Derneği, hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerleyen ve bu alanda öncü bir konumda olan büyük bir dernektir. Daha geniş bilgiyi yeşilayın resmi adresinden alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı