2020 TYT Kaç Gün Kaldı, Geri Sayım Sayacı

2020 tyt ne zaman? 2020 tyt kaç gün kaldı gibi sorular sorulmaktadır. Milyonlarca lise öğrencisinin ve üniversite kazanmak isteyen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının girmesi gereken üniversiteye giriş için ilk adım niteliğinde olan TYT ( Temel Yeterlilik Testi ), sınava girecek herkesi ilgilendirmektedir.

2020 TYT Ne Zaman?

TYT ne zaman ? TYT kaç gün kaldı ? gibi soruların bolca arama motorlarında aratıldığı şu günlerde, bu soruya açıkca cevap vermek en yerinde ve en doğru karar olacaktır. TYT ne zaman ? sorusuna kesin bir tarihle cevap vermek gerekirse, 2020 TYT, 21 Haziran 2020 tarihinde, günlerden Pazar günü saat 10:15’da gerçekleştirilecektir. TYT kaç gün kaldı ? sorusuna ise kacgun.com olarak aşağıya koyduğumuz geri sayım aracına bakarak cevap bulabilirsiniz. Sınavın kaç dakika süreceği hakkındaki en çok soruların soru tipi : 2020 TYT kaç dakika sürecek ? sorusudur. Bu soruya en net ve kesin cevap ise, TYT’nin 135 dakika süreceğidir. Bu şartlarda 120 soru sorulacak.

TYT sınavını açacak olursak temel yeterlilik sınavı da diyebiliriz. Eskiden YGS ve LYS sınav sistemi geçerli iken artık TYT sınav sistemi ÖSYM tarafından hayata geçirildi. Eğer sizler de TYT sınavı ne zaman olacak diye merak ediyorsanız mutlaka bu yazımızı okuyun. Bu sınav sayesinde temel yeterlilik testinden iyi bir derece elde ederseniz herhangi bir yüksek öğretim kurumuna geçiş yapabilirsiniz.

Birçok öğrencinin ve vatandaşın hayatlarında büyük bir etki yaratacak TYT ile alakalı merak edilen sorulara cevap vermek, TYT ile ilgili güncel gelişmelerden merak eden herkesi haberdar etmek, TYT’ye girecek herkes için ilaç niteliğinde bir faaliyet olacaktır. TYT ne zaman ? sorusuna verdiğimiz kesin cevap ile birlikte diğer merak edilen soruları cevaplandırabiliriz.

TYT sınavına girmek isteyen tüm öğrenciler öncelikle belirli bir meblağda ücret yatırmalıdır. Bu ücret her yıl farklılık göstermektedir. ÖSYM tarafından belirlenen bu ücret ile sizler de sınava katılma hakkı kazanacaksınız. Eğer hala sınava katılım göstermek isterseniz bu yazıyı okuyarak tarihinden de haberdar olabilirsiniz.

2020 TYT Kaç Gün Kaldı?

2020 TYT Ne Zaman : 21 Haziran 2020 

2020- TYT Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak: TIKLAYIN

ÖSYM Tarafından ilk defa olarak TYT sınavı için sınav kurallarının anlatıldığı bir animasyon film yapıldı. Animasyon filmi izlemek için . Aşağıdaki linke tıklayınız.

Ayrıca sevgili öğrenciler TYT 2020 Sınav giriş yerleri açıklandı. Giriş yerleriniz öğrenmek için aşağıya tıklayınız.

TYT 2020 sınavı milyonlarca öğrencinin hayallerini süsleyen, milyonlarca öğrencinin de kabusu olmuş bir sınavdır. Bize göre bu sınava bir kabus gibi bakmak yerine bu sınavı kabullenmek gerekiyor. Bu sınav bizim geleceğimiz. Bu sınavı bir sene kazanamazsak tanışacağımız insanlar, evleneceğimiz insan, alacağımız araba, yaşayacağımız yer yani kısaca hayatımızın çizgisini baştan sona değiştirmiş olacak. Daha önceki TYT sınavı birincisinin tüm eğitim masraflarını kayıtlı olduğu belediye üstlenmiş. Derece yapmanın bu avantajı var. Bir çok yerden burs gelmesiyle beraber üniversite eğitiminizi bedavaya getirmeniz mümkün olacaktır. O yüzden Tyt ne zaman olursa olsun, TYT’ye 20 gün kalsa bile Tyt kaç gün kaldı diye düşünmek yerine TYT çalışmayı bırakmayın. TYT sınavında süreyi yani zamanı iyi kullanmak sınavdaki başarınıza büyük bir etkendir.

Sınav zamanını daha önce yaptığınız denemelerle ayarlayabilirsiniz. Tabi sınavla deneme sınavı zaman olarak tamamen uyuşamayabilir ama sizin için güzel bir prova olur. Hatta imkanınız varsa sınav salonunuzu önceden görüp hatta sınav sıranızda test çözme imkanınız varsa kesinlikle bunu yapın. Sınava motivasyon olarak hazır olmanızı salon korkusunu üzerinizden atmanızı sağlayacaktır. Bu yazımız da tyt 2020, tyt kaç gün kaldı, tyt ne zaman, tyt sayaç, tyt sayacı, tyt geri sayım, üniversite sınavı ne zaman gibi konularda sizlere bilgi vermeye çalıştık. Başlığımızı sürekli güncel tutarak sınavın zamanıyla alakalı olan bilgileri hemen sayaca işleyeceğiz.

2020 TYT yeni kimlik kartıyla (Çipli Kimlik Kartı)’ mı girilecek ?

2020 Ocak ayından itibaren aktif olan Türkiye Cumhuriyeti yeni çipli kimlik kartlarıyla TYT’ye girilmesi zorunlu değildir. ÖSYM ( Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Merkezi ) tarafından yapılan resmi açıklamada merak edilen bu soruya cevap verilmiş ve öğrencilerin kimlik kartıyla alakalı kafa karışıklığı bu açıklama ile giderilmiştir. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, 2020 Ocak ayında aktifleşen yeni kimlik kartlarının sınava girerken kullanılmasının zorunlu olmadığı açık bir dille vurgulanmıştır.

tyt geri sayım

2020 TYT gerekli belgeler nelerdir ? 2020 TYT hangi belgeler gerekiyor ?

TYT gerekli belgeler nelerdir ? veya TYT hangi belgeler gerekiyor ? gibi çeşitli formatlarda olan sorular mevcuttur. Bu sorulara maddeler halinde cevap vermek gerekirse, aday öğrencinin sınava girerken yanında bulundurması gerekenler :

 • 2020 TYT sınava giriş belgesi : Sınava girecek aday, https://ais.osym.gov.tr internet adresinden, T.C kimlik numarası ve ÖSYM şifresi ile sınava giriş belgesi çıkartmalıdır. Sınav giriş belgesinin, sınava girerken sınava girecek adayın yanında bulundurması zorunludur. Sınav giriş belgesinde aday fotoğrafı, adayın sınava gireceği okul, bina, sınıf, sıra, sınav saati gibi bilgiler yer almaktadır.
 • Nüfus Cüzdanı veya Pasaport : Sınava girecek olan aday, sınava girerken sınav giriş belgesinin yanında süresi geçerli olan pasaport veya fotoğrafı 6 ayı doldurmamış nüfus cüzdanı bulundurmalıdır. Aksi takdirde sınava girmesi, sınav salonuna alınması imkansızdır. Alınsa bile gözetmen öğretmenin kontrolleri yaparken durumu fark etmesi üzerine sınava giren adayın sınavı geçersiz sayılacaktır. Bu yüzden çok dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

2020 TYT gerekli belgeler nelerdir ? veya 2020 TYT hangi belgeler gerekiyor ? sorularına da maddeler halinde net bir cevap verdikten sonra, bir diğer merak edilen soruya cevap vermek, yerinde olacaktır.

2020 TYT açık uçlu sorular olacak mı ?

ÖSYM, yaptığı yeni açıklamalar ile sınavlarda açık uçlu soruların sorulacağını belirtmişti. Ancak Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Merkezi, açık uçlu soruları TYT’de değil TYT’de soracağını açıklamasında belirtmişti. Bu sebepten dolayı TYT açık uçlu sorular olacak mı ? sorusuna verilecek cevap olumsuz olacaktır.

 

Güncelleme: 23.05.2019


1.930 Replies to “2020 TYT Kaç Gün Kaldı, Geri Sayım Sayacı

  1. Evet burdayım, sıralama çok daha önemli o yüzden puanımı tam olarak ben de bilmiyorum. Hacettepe iç mimarlığa yerleştim arkadasım :)

 1. Arkadaşlar bu hesaplamamı değişti geçen seneki netlerimi tazınca doğru çıkıyo ama şimdiki netleri yazınca düşük puan çıkıyo cevaplarsanız sevinirim

  1. Bu sAli ZAten sinavlar Aciklanicak.Bekle BILGILERIN gOZukubiliR. Herkezde oyle olabiliyormus sonradan gozukuyor bende tam bilmiyorum CUNKU..

   1. sadece ygs puanıyla sağlık alanında 2 yıllık tercih yapılabilirmi.bende hemşirelik istiyorumda

  1. CANIM.TERCIH SONUCU DUSMEZ.TERCIH ETTIN BIR PROGRAMA YERLESIRSEN PUANIN BIR SONRAKI SIRADA DUSER..

  2. Hayır, eğer yerleştiyseniz ve kaydınızı yapıp gitmezseniz düşer yerleşmediysen düşmez

  1. ezgi ygs yüzde 30 dan yüzde 28 olmuş, yüzde 62 lys, yüzde 10 okul basarı puanı. benim bildiğim böyle

 2. Lysye girmeden tercih yapamiyomuyuz bide 2 yilliklar kalktimi ama ben meslek lisesi degilim imam hatipten mezun oldum saglik istiyorum cevap verirseniz sevinirim☺☺☺

  1. 2 yıllık üniversite kalkmadı 150 puan barajını geçtiğin zaman 2 yıllık üniversite tercih edebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir