Yoga Yapmak Kaç Kalori Yakar Yaktırır

Yoga Yapmak Kaç Kalori Yakar Yaktırır, yoganın da türleri vardır. Her tür yoga kendi içinde farklı hareketler ile yapıldığı için hepsinin kalori değerleri birbirinden faklıdır.

Yoga yapmak kaç kalori yakar derseniz bu durumu etkileyen birinci faktör hangi yoga çeşidini yaptığınızdır. İkinci etken yaşınız cinsiyetiniz ve kilonuzdur. Çünkü her cins ve yaş grubunun metabolizma hızı birbirinden farklıdır. Ayrıca fazla kilolu olmak daha çok kalori yaktırır çünkü hareketleri yaparken daha fit bir vücuda kıyasla kilolu bir vücut daha fazla efor harcar. Bu yüzden de yakılan kalori miktarları değişir. Aşağıdaki tabloda ortalama kilo ve yaştaki bir insan için yoga kaç kalori yaktırır bunu inceledik. Sizin yakacağınız değer aşağıdaki ile aynı olmayabilir fakat büyük ölçüde tutarlı olacaktır ve size fikir vermesi açısından önemlidir.

Yoga Yapmak Kaç Kalori Yakar Yaktırır

Yoga Yaparken Kaç Kalori Harcanır,

  • 1 Saat  Hatha Yoga Yapmak Kaç Kalori Yakar : 190 Kalori
  • 1 Saat Ashtanga Yoga Yapmak Kaç Kalori Yaktırır : 360 Kalori
  • 1 Saat Bikram Yoga Yapmak Kaç Kalori Yakar : 480 Kalori
  • 1 Saat Vinyasa Yoga Yapmak Kaç Kalori Yaktırır : 560 Kalori

Yukarıdaki tablodan da anlaşılabileceği gibi yoğa yaparken kalori yakımını arttıran faktör yapılan yoganın cinsidir diyebiliriz. Bazı yoga hareketleri fazlaca efor isteyen hareketler iken bazıları ise efor istemeyen stabil hareketlerdir. Yoga sakinlik ve dinginlik için yapanlar ve siz farklısınız. Sizin için önemli olarak aktivitesi ve kondisyon ihtiyacı daha fazla olan yoga hareketleri yapmaktır.

Yoga Yapmak Kaç Kalori Yakar Yaktırır

Yoga İle Zayıflama Hareketleri

Yoga ile zayıflama hareketleri yukarıdaki satırda da belirttiğimiz gibi en çok kalori harcatan ve efor sarf ettiren hareketlerdir. Bu hareketlerin bazılarını belirteceğiz fakat bunu kendiniz de tespit edebilirsiniz. Yoga ile zayıflama programı içerisindeki hareketlerden hangi hareketi yaparken soluk alıp verişiniz hızlanıyorsa , yan i tabiri yerinde ise nefes nefese kalıyorsanız ve hangi hareketler sizi zorluyor terletiyor yada yoruyor ise o hareketler en çok kalori yaktıran hareketlerdir. Vücut daha fazla kalori yakmaya başladığında daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Çünkü kandaki kalori yani glikozun yakılma işlemi oksijen ile yapılmaktadır. Ayrıca söz konusu kalori yakıldığında enerji meydana gelir. Enerji aynı zamanda ısıyı da ortaya çıkartır. Bu yüzden koştuğumuzda ısınır terler ve nefes nefese kalırız. Aynı durum yoga hareketleri için de geçerlidir.

Yoga Kilo Verdirir mi? Zayıflatır mı?

Editörlerimize en çok gelen sorulardan birisi de budur. yoga ile kilo verilir mi , yoga Yapmak zayıflatır mı gibi sorular alıyoruz. Genel itibari ile yoga yağ yaktıran ve yüksek kalori harcamanızı sağlayan bir aktivite değildir. Yoga ayrı bir yerde ve her daim zayıflamak isteyenlerin favorisi olmasının sebebi farklıdır. Daha az hareket ile daha az zorlanarak kalori yaktırması yoganın tercih sebebidir. Ortalama 1 saat yürüyerek yaktığınız kalori miktarını yoga ile de yakabilirsiniz. Bu sebeple yoga her daim zayıflamak isteyenlerin gözdesi olmuştur ve öyle ki uzun bir süre daha bunun böyle kalacağı kesin gibi görünüyor.

    Ayrıca yoga ile ilgili merak ettiklerinizi yorum kısmına belirtirseniz editörlerimiz aynı gün içinde sorunuzu cevaplayacaktır. Sorunuz ve yorumlarınız bizim için değerlidir. 

    Bilgi paylaşıldıkça Çoğalır. Yazımızı beğendiyseniz beğenebilir veya arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı