Yumurta Kaç Dakikada Pişer? Yumurta Nasıl Haşlanır?

Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır

Yumurta kahvaltıların vazgeçilemez besinidir. Yumurta kahvaltıda sıklıkla tüketilir ve en sevilen kahvaltılıklar arasında yer alır. Yumurta protein deposu olarak bilinir. Yumurtanın birçok faydası vardır ve ekonomiktir. Yumurtanın bu faydalarını kaybetmemesi için pişirme yöntemlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Yumurtanın kaynama sürelerine göre çeşitli pişİrme yöntemleri vardır. Bu pişirme yöntemleri; Cıvık yumurta, Rafadan yumurta, Kaysı yumurta, Katı yumurta, Çok katı yumurta olarak bilinmektedir. Şimdi bunların kaç dakikada haşlanılması gerektiğini inceleyelim.

Yumurta Kaç Dakika Haşlanmalıdır?

Cıvık Yumurta: Cıvık yumurta için  2 dakika süre yeterlidir. Cıvık yumurtanın akı yumuşak ve sarısı akışkan az pişmiş şekildedir. Kaynamış suyun içine yumurtanızı bırakın ve 2 dakika haşlanmasını bekleyip bu süre sonunda soğuk suya tutun,yumurtanız istediğiniz kıvamı almış olacaktır

Rafadan Yumurta: Rafadan yumurta için 3 dakika süre yeterli olacaktır. Rafadan yumurtanın beyazı pişmiş sarısı ise akışkandır. Yumurta pişireceğini kabın içine suyu koyun yumurtanızı koyun ve kaynamaya başlayınca 3 dakikada sonra ocaktan alın soğuk suya tutun daha fazla pişmemesi için,yumurtanız hazırdır.

Kaysı Yumurta: Kaysı yumurta için 4-4,5 dakika yeterlidir. Kaysı yumurtanın akı pişmiş sarısı ise akışkan değildir,yumurta kaysı kıvamındadır. Yumurta pişireceğiniz kabın içine yumurtanızı koyun üzerine su ekleyin kaynama başladıktan sonra 4-4,5 dakika sonra ocağı kapatıp soğuk suya tutun,daha fazla pişmemesi için,yumurtanız hazır.

Katı Yumurta: Katı yumurta için 5,5-6 dakika yeterlidir. Katı yumurtanın akı ve sarısı çok pişmiş yumurtadır. Yumurta pişireceğiniz kabın içine yumurtanızı koyun üzerine su ekleyin kaynama başladıktan sonra 5,5-6 dakika sonra ocağı kapatıp soğuk suya tutun,daha fazla pişmemesi için,yumurtanız hazır.

Çok Katı Yumurta: Çok katı yumurta için 7-8 dakida yeterlidir. En fazla 12 dakika sürede de haşlanabilir.Yumurta pişireceğiniz kabın içine yumurtanızı koyun üzerine su ekleyin kaynama başladıktan sonra 7-8 dakika sonra ocağı kapatıp soğuk suya tutun,daha fazla pişmemesi için,yumurtanız hazır.

Yumurta Pişirmede Püf Noktalar

Yumurta pişirmeye karar verildiyse eğer yumurtaları pişirmeden iki saat önce buzdolabından çıkarılmalıdır. Isı farkından dolayı çatlamalar olabileceği için. Yumurtalar derin bir kap ile haşlanmalıdır ve yıkanarak konulmalıdır. Kaba koyduğumuz su yumurtaların üzerini geçmelidir. Suyun içine bir veya iki tatlı kaşığı tuz eklenmelidr, yumurtaların çatlamasını önlemek amacıyla. İğne ile küçük  bir delikte açılabilir. Pişen yumurtanızı kolayca kabuklarından ayırmak için yumurtanızı tezgah üzerinde elinizle bastırarak yuvarlayın ve soğuk suyun altına tutarak kolaylıkla kabuğundan ayrıldığını göreceksiniz. Son olarak yumurtanızı 12 dakikadan fazla sürede pişirmeyin çünkü bu yumurtanın bütün faydalarının yok olmasına neden olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı