Yumurta Kaç Gün Dayanır?

Haşlanmış Yumurta kaç günde bozulur?

Yumurta çok önemli bir protein kaynağı olması ile birlikte çok fazla tüketilen bir gıdadır. Bununla birlikte birçok yiyeceğin içeriğinde ve tek başına da tüketilebilen yumurtanın kısıtlı bir süre raf ömrü bulunmaktadır. Süt, peynir ve et gibi diğer protein kaynakları gibi yumurtanın da gıda zehirlenmelerine neden olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle yumurta satın alırken kırık ve çatlak olmamalarına ve son tüketim tarihinin geçmiş olmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Taze yumurta buzdolabında yaklaşık 5 haftaya kadar saklanabilmektedir. Yumurtanın bayat mı yoksa taze mi olduğu ise tuz ve su ile yapılabilecek basit bir deney ile tespit edilebilmektedir. Tuzun eritildiği suya konulan yumurta eğer batıyorsa bu yumurtanın taze olduğu anlamına gelmektedir.

Yumurta Kaç Gün Dayanır?

Haşlanmış Yumurta Kaç Gün Dayanır?

Bazı durumlarda yumurta haşlandığı halde hemen tüketilememekte ve buzdolabında saklanması gerekmektedir. Haşlanan yumurtanın buzdolabındaki ömrü ise kapalı bir kapta saklanması şartı ile 7 gündür.

Yumurta Buzdolabında Kaç Gün Dayanır?

Özellikle kahvaltılarda sıklıkla tüketilen haşlanmış yumurtanın tüketileceği anda soyulması; bakteri oluşumunu önlemekte ve kısıtlı bir süre de olsa yumurtanın tazeliğinin korunmasında etkilidir. Aynı zamanda haşlanmış yumurtanın ömrü 7 gündür ve haşlandığı tarihin unutulmaması için yumurtanın konulduğu kaba tarih atılması iyi bir fikirdir.

Köy Yumurtası Kaç Gün Dayanır?

Günümüzde tavuk çiftliklerinde üretilen ya da köy yumurtası olarak bilinen doğal yolla elde edilen yumurtalar tüketilmektedir. Elbette tavuk çiftliklerinde üretilen yumurtaların besin değeri doğal yolla elde edilen yumurtaların besin değerinden her endüstriyel gıdada olduğu gibi daha düşüktür. Ancak bu durumla birlikte köy yumurtalarının raf ömrü çok daha kısadır. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığınca onaylı gıdaların tüketilmesi zehirlenme ve uzun vadede bakteriyel hastalık kapma riskini en aza indirmektedir. Bu nedenle mutlaka belirli bir teste tabi tutulmuş ve sağlıklı olduğu onaylanmış besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Yumurta Dolapta Kaç Gün Dayanır?

Günümüzde üretilen ve piyasaya sunulan birçok buzdolabı gıdaların tazeliğini korumanın yanı sıra bekleme ömrünü de uzatacak nitelikler taşımaktadır. Özellikle her evde sıklıkla tüketilen yumurtanın doğru şekillerde saklanması gerekmektedir. Çiğ yumurta teknik açıdan bir problemi olmayan buzdolabında 5 haftaya kadar saklanabilmektedir. Haşlanmış yumurta ise soyulmadığı ve hava almayan bir kapta saklandığı sürece buzdolabında 1 hafta süreyle saklanabilmektedir.

Yumurta Dışarıda Bozulur Mu?

Yumurtalar genellikle üzerinde bakteri olabileceğinden aldıktan sonra yıkanır ve bu şekilde buz dolabında saklanır. Ancak eğer yumurtaları aldığınızda yıkamıyorsanız yumurtanın oda sıcaklığında saklanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Satın almış olduğunuz yumurta oda sıcaklığında yaklaşık 2-3 hafta bozulmadan kalabilmektedir. Bu nedenle eğer yumurtaları yıkamıyorsanız oda sıcaklığında muhafaza edebilirsiniz. bunun nedeni ise yumurtanın yıkanması halinde üzerindeki koruyucu tabakanın zarar görmesi ve mikro organizmalara karşı yumurtanın dayanıksız hale gelmesidir. Zira yumurtayı yıkadıktan sonra buzdolabında saklasanız dahi kısa sürede tüketmeniz gerekmektedir. Bu üzerinde olabilecek bakteriler buzdolabında yok olmayıp yalnızca yavaşlamaktadır. Yani yumurta dışarıda bozulur mu sorusunun cevabı yıkamazsanız oda sıcaklığında 2-3 hafta süreyle bozulmamaktadır.

Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır

Tavuk yumurtası buzdolabında ne kadar dayanır?

Kısa kısa özetleyelim;

• Tavuk yumurtası, açık havada ortalama 3 hafta dayanır. Çok yüksek sıcaklık veya güneş görmesi durumunda bu süre biraz kısalacaktır.

• Tavuk yumurtası, dolapta ortalama 6 haftaya kadar dayanabilir. Dolabınız sürekli olarak açılıp kapanmıyorsa, mesela usun süre evde yoksanız, yumurtanız 8 haftaya kadar dayanabilir.

• Tüm yumurtaların sarısı, kapalı saklama kabında 3-4 gün rahat dayanır. Dayanma süresini arttırmak için,  önceden zeytinyağı, tuz veya şeker katabilirsiniz.

• Tavuk yumurtasının sarısını dolapta çok uzun bekletmenizi önermiyoruz. Yine de 2-3 gün rahatlıkla dayanacaktır.

• Haşlanmış yumurta, kabuğuyla birlikte buzdolabında rahatlıkla 8-10 gün dayanacaktır. Eğer kabuklarını temizleyip saklarsanız, yumurtaları hava almayan bir kap içerisinde tutmanızı ve 3-4 gün içerisinde tüketmenizi öneriyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı