Yumurtaların Üzerindeki Kodlar Ne Anlama Gelir?

Yumurta hem kahvaltıda hem de diğer öğünlerde sık tükettiğimiz bir besindir. Özellikle Türk yemek kültürü içinde önemli bir yeri olan yumurtanın sağlığımız açısından da değeri tartışılmaz. Fakat son yıllarda yumurta tüketimi ve üretimi üzerine bazı önemli tartışmalar yürümektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yumurta üzerine yaptığı denetimleri sıklaştırmış ve bu konuda çeşitli bildiriler yayımlamıştır. Bu yazımızda yumurta üzerindeki kodlar ne anlama gelir sorusu üzerine sizleri bilgilendireceğiz.

Yumurtaların Üzerindeki Kodlar Ne Anlama Gelir?

Yumurta Üzerindeki Numaraların Anlamı Ne?

Kodsuz Yumurta Olmayacak

Yumurtaların üzerindeki kod bilgisi, yeni değil uzun zamandan bu yana uygulanan bir yöntem. Fakat bakanlık son değişikliklerle bu kodlarda düzenlemeye gitti. Geçmişte yumurta üzerindeki kodlar TR ile başlardı ve yanında şehirlerin plaka kodu ile kümes işletme numarası bulunmaktaydı.  Yeni sistemde artık yumurtaların kodları üretim biçimlerine göre sınıflandırıldı. Eski numaraların önüne 4 numara biçimi daha eklendi. Buna göre bir yumurta organik ise 0, serbest dolaşan tavuk yumurtası ise 1, kümeste kafessiz şekilde beslenen tavuk ise 2, kafes tavuğu ise 3 numaralı koda sahip oldu. Yumurta alırken üzerinde yer alan bu 4 farklı numarayı tamamen bu sınıflandırmaya göre değerlendirmelisiniz. Özellikle organik yumurta arıyorsanız bunun bilgisine çok pratik şekilde ulaşmanız bu sistemle beraber mümkün olacaktır. Buna rağmen hala bazı yerlerde nadiren de olsa kodsuz olarak yumurta sattığı görülmektedir. Bakanlık bu sistemle beraber kodsuz yumurta döneminin tamamen biteceğini, kodsuz yumurtanın kalmayacağını vurguluyor. Kimileri köy yumurtası olduğunu iddia ettiği yumurtaları satarak halkın sağlığını tehdit etmektedir. Sistemin amacı denetimden uzak şekilde üretilen bu yumurtaları denetime tabi tutmaktır.

Yumurtanın Önemi ve Faydaları

Bütün beslenme uzmanları yumurtanın faydalarına vurgu yapmaktadır. Protein açısından çok zengin olan yumurtanın her gün en az 1 tane tüketilmesi önerilir. Bilhassa çocukların gelişimi açısından oldukça önemli olan yumurta, zihin gelişime katkı sağlar. Spor yapan kişilerin vazgeçilmez besini olan yumurta A, B, D ve E vitamini açısından yoğundur. Pürüzsüz ve temiz kabuklu yumurtalar genelde tazelik açısından bir gösterge sunar. Kırılan ya da çatlayan yumurtalardan bu anlamda uzak durmak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı