Yumurtlama Dönemi Kaç Gün Sürer?

Yumurtlama Dönemi Kaç Gün Sürer?

Yumurtlama Dönemi Kaç Gün Sürer? Kadınların her ay düzenli olarak adet dönemi içerisinde olmaları ve her ay yenilenen yumurtalıkları doğum için en verimli zamanlarının olduğunu gösterir. Hamile kalabilmek için yumurtlama döneminin takip edilmesi hamile kalma ihtimalini yükseltir. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için yumurtlama dönemi ve yumurtlama dönemi kaç gün sürer? bu konuda bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Yumurtlama Dönemi

Ovulasyon dönemi olarak da bilinen bu dönem özellikle gebelik isteyen kadınlar için oldukça önemlidir. Kadınların adet döngüsündeki tarihlerin ortalarında yumurtlama dönemleri olmaktadır. Adet olma sıklığı ile ilgili olan bu durum her kadında farklılık göstermektedir. Her 28 günde bir adet gören sağlıklı bir kadının yumurtlama dönemi 14 ya da 15. gün olmaktadır. Geç tarihler arasında yumurtlama yaşayan kadınlarda en geç 21. gün yumurtlama başlar. Ayrıca yumurtlama döneminde olup olmadığını nasıl anlarım diyenler için yumurtlama döneminin bazı belirtileri de vardır. Bunlardan yazımızın ilerleyen kısımlarında bahsedeceğiz.

Yumurtlama dönemi kaç gün sürer? bu konu ile de ilgili bilgi sahibi olunduğunda gebe kalınabilecek tarihler ortaya çıkmaktadır. Yumurtlama gerçekleşen kadınların gebe kalabilmesi için yumurtlama sadece bir gün sürdüğünden yumurtlamanın başladığı tarihten en geç bir gün sonra ilişkiye girdiğinde hamile kalma oranı artar. Bu şekilde çocuk sahibi olmaya karar veren yetişkinler doğal yöntemler ile sadece tarihleri takip ederek gebe kalma tarihlerinde cinsel ilişki yaşayıp gebeliği arttırabilirler.

Gebelik Günleri

Yumurtlama kaç gün sürer? bu konuyla ilgili bilgi sahibi olunduğunda gebe kalmak için adet döngüsünün gün aralığının bilinmesi gerekmektedir. Çeşitli testler ile de belirlenebilen yumurtlama tarihi gebeliğin oluşması için uygun tarihte cinsel birleşmenin olması gerekmektedir. Kadınlarda değişiklik gösteren adet döngüsü yumurtlama kaç gün sürer? şeklinde soruları da akla getirmektedir. Önemli olan adet döngüsünün kesin gün sayısının belirlenmesi ve bu tarihlerin tam ortasının yumurtlama dönemi olduğu varsayıldığında yumurtlama zamanında ilişkiye girmek gebeliği arttıracaktır.

Yumurtlama Dönemi Belirtileri

Yumurtlama döneminde vücutta bazı belirtiler meydana gelir. bunlar göğüslerde hassasiyet, rahatsızlık hissi, kasıklarda ve karın bölgesinde ağrı şeklinde kendisini gösterir. Ayrıca vajinal akıntılar ve vajina bölgesinin ıslaklığının artması da diğer belirtilerdir. Yumurtlama dönemi ağrısı 1 ila 3 gün civarı sürmektedir. Ancak bu belirtileri çok hafif yaşıyor ve fark edemiyorsanız, ayrıca bir bebek sahibi olmak istiyorsanız yumurtlama döneminde olup olmadığınızı anlamanın birden fazla yolu var. Örneğin bu hususta ultrason çektirerek yumurtlama döneminde olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Yine test yaptırarak da bunu anlamak mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı