Yunanistan İş İlanları İşçi Alımı Başvurusu, Maaşları, Yaşam Şartları

Ülke ekonomisi her ne kadar kötüye doğru gitmiş olsa da, turizm alanında her yıl çok fazla misafire ev sahipliği yapmaktadır. Yunanistan işçi alımlarını da en çok turizm sektöründe gerçekleştirmektedir. Adalar bölgesinde veya iç kesimlerde çağrı merkezi, müşteri temsilcilikleri gibi konularda farklı dillere ihtiyaç duyan ülke sık sık yabancı dil bilen işçiler aramaktadır. Bu nedenle Yunanistan iş ilanları nasıl incelenir, nasıl iş bulurum, yaşam şartları nelerdir gibi soruları cevapladık. İşte tüm detaylar…

Ülke de çalışmak için 28 Avrupa Birliği ülkesinden birinin yada İzlanda, Liechtenstein, Norveç ve İsviçre ülkelerinden birinin vatandaşı olmak zorundasınız. Aksi takdirde ülkede çalışmak için çalışma iznine sahip olmanız şarttır. Öğrenci olarak Yunanistan’da bulunuyor iseniz part-time iş fırsatlarından yararlanabilmektesiniz.

Yunanistan’da Nasıl İş Bulabilirim?

İnternet siteleri ve ilgili kurumlarla görüşerek size uygun iş ilanlarını inceledikten sonra size uygun olanlarla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzun kabulü halinde eğer belirtilen ülkelerin herhangi birinin vatandaşı değilseniz çalışma vizesi için ilgili yerlere müracaat etmeniz gerekir. Öncelikle işçi arayan firmanın ilgili daireye dilekçe vermesi gerekmektedir. Dilekçenin içinde olması gereken işçinin en az üç ay asgari tutardaki masraflarının ve geri dönüş masraflarının bankaya yattığını ibraz eden belgedir. İzin vali tarafından verilmektedir.

Yunanistan İş Fırsatları

Yunanistan da İş İmkanları Nelerdir?

Yunanistan’da turizm oldukça gelişmiştir. Özellikle turizm sektöründe iş fırsatları oldukça yüksektir. Tur rehberlikleri yapmak veya tur gezileri düzenlemek de diğer karlı ve rağbet gören türlerdendir. Turizm sektörünün gelişmiş olmasına bağlı olarak otel ve pansiyon gibi ticaret alanları Yunanistan’ın iş imkanı açısından en gelişmiş alanlarıdır.

Yunanistan 2013 ekonomik krizinin etkilerini tam olarak atlatabilmiş değildir. Bu nedenle yatırımcılara ve girişimcilere her türlü desteği vermekten geri durmuyorlar ve çeşitli kolaylıklar sağlıyorlar. Yunanistan inşaat firmaları da bu krizden nasibini almış ve inşaat yatırımcılarına ihtiyaç duymaya başlamıştır.

Yunanistan’da iş yapan Türk firmalarının sayısı oldukça fazladır. Özellikle son dönemlerde karşılıklı turist sayısının artması, Türk yatırımcıların Yunanistan’a karşı ilgisinin çoğalması gibi durumlar ikili ticari etkileşimi artırdı. Tekstilden gıdaya, bankacılıktan lojistiğe ve daha birçok alanda Türk firmalar Yunanistan’da iş yapmaktadır.

Yunanistan da İş Kurmak

Yunanistan’da İşçi Maaşları

  • Yunanistan’da asgari ücret 738 €
  • İşçi maaşları deneyim, bölge ve mevsim olarak farklılık gösteriyor, ülkede ortalama net maaş 772.01 €
  • Muhasebeci maaşı 977.22 €
  • Mühendis maaşı 1350.13 €
  • Doktor maaşı 2313.11 €
  • Avukat maaşı 1738.17 €
  • Tesisatçı maaşı 624.78 €
  • Sekreter maaşı 574.94
  • Çiftçinin maaşı 423.64 €

Ülke de maaşlar oldukça yüksektir. Bu nedenle Yunanistan iş ilanları arandığı zaman karşımıza birçok yerel ve ulusal iş ilanı veren siteler çıkacak. Bu siteler üzerinden ilanları inceleyebilir ve de başvuru yapabilirsiniz.

Yunanistan İş İlanları

Yunanistan’ın Yaşam Koşulları

Yunanistan’a iş başvurusunda bulunmaya karar verdiyseniz ülkenin genel bilgileri şu şekildedir;

Ülkenin tam 17 farklı yeri UNESCO listesi altındadır. Resmi dili Yunanca olmakla birlikte halk arasında Türkçe kullanımı da vardır. Para birimi olarak EURO kullanılır. Yunanistan vizesiz gidilmeyen ülkeler arasındadır. Genel olarak Akdeniz iklimi hakimdir. Mutfak kültüründe deniz ürünleri ve balık geniş bir yer tutar. Yunanistan zeytinyağlı yemekleriyle de adından sıkça söz ettirmiştir. İçki olarak da kendi rakıları olan Ouzo meşhurdur.

Yunanistan merkezde bir ev tutmak isterseniz 350-650 € arasında bir kira ödersiniz. Bu fiyat banliyö taraflarına gittikçe 310-580 € arasında rakamlara düşer. Bunlar dışında evin aylık diğer giderleri olan doğalgaz, elektrik ve suyun toplam gider masrafı ortalama 150 € civarıdır. ADSL internet bedeli ise 30.77 € olarak belirtilmiştir. Yunanistan’da aylık toplu taşıma kartının ücreti 30 € dur. Taksi kullanmak isterseniz de bir kilometrelik taksi yolculuğu için 0.74 € ödemeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı