Yüzmek Kaç Kalori, Kilo Verdirir mi, Zayıflatır mı?

Yapmış olduğumuz spor türleri bizlerin kaliteli yaşam koşullarını oluşturmakta ve bu şartlar altında bizlere daha iyi bir sağlıklı yaşam sunmaktadır. Bu nedenle spor yaparken dikkat edilmesi gereken bize sağladığı fayda ve miktarıdır. Bu nedenle yüzmek zayıflatır mı veya yüzmek kilo verdirir mi soruları oldukça önem taşımış olur. Bunun yanı sıra sık sık karşılaştığımız yüzmek kaç kalori yaktırır sorusu da kaçmaz bir soru diyebiliriz.

Aşağıdaki tabloda yüzmek kaç kalori yaktırır detaylı olarak verilmiştir. Ayrıca havuzda veya denizde olarak yüzmek kalori olarak farklılık yaratır mı bunu da aşağıda belirttir. Ve belkide en önemlisi Yüzmek Zayıflatır mı konusunda sizlere bilgi vereceğiz. İlk olarak yüzerken kaç kalori harcanır ona bakalım.

Yarım SaatHavuzda Yüzmek200 KaloriYaktırır.
1 SaatHavuzda Yüzmek400 KaloriYaktırır.
1 SaatDenizde Yüzmek430 KaloriYaktırır.
2 SaatDenizde Yüzmek870 KaloriYaktırır.
3 SaatDenizde Yüzmek1300 KaloriYaktırır.

 

Yukarıdaki Söz konusu kalori miktarları 60 kg olan bir insan için standart verilerdir. Kiloya, cinsiyete ve yüzme aktivitesinin temposuna göre yakılan kalori miktarı da değişmektedir. Yukarı da ki bilgiler dahilinde denizde yüzmek kaç kalori yaktırır ve de havuzda yüzmek kaç kalori yaktırır bu konu da bilgi sahibi olmuş olduk. Ortalama olarak fikir edinmeniz için yukarıdaki tabloyu kullanabilirsiniz.

Yüzmek Kaç Kalori Yaktırır?

Tabloda 1 saat yüzmek 380 kalori iken 2 saat yüzmek 1000 kalori olarak yazılmıştır. Bunu görür görmez fark ettiğinize eminim. Bunun basit ama önemli bir sebebi vardır. Bir aktiviteyi ne kadar uzun süre yaparsanız yakılan kalori miktarı o kadar artar. Çünkü vücut belli bir süreden sonra o aktiviteye devam edebilme direnci düşer ve devam edebilmek için daha fazla enerji harcamaya başlar. Bu yüzden aralıksız 2 saatlik yüzme sporu 1 saate göre çok daha fazla kalori yatıracaktır.

Diğer zayıflatır mı konuları için TIKLAYIN

Bir diğer detay ise havuz ile deniz arasındaki fark, bunu da bir çoğunuz fark etmiş olmalıdır. Havuzda yüzmek daha stabil durağan şekilde geçecektir. Fakat denizde hem kalabalık hem dalgaların etkisi ile durağan değil daha değişken bir şekilde yüzme imkanınız vardır. Bu sebepten havuz ile kıyaslandığında deniz bir nebzede olsa fazla kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.

Yüzerek Zayıflanır mı?

Yüzmek zayıflatır, Bunu zaten en baştaki paragrafta belirtmiştik . Yüzerek zayıflama mümkün mü diye soranlar için direk olarak evet diyebiliriz. Yüzerken tepeden tırnağa her yerimizi kullanmak zorunda kalırız. Boynumuzu sürekli sağa sola çevirir sürekli olarak kollarımızı hareket ettiririz. Ayrıca bedenimiz kalçamız bacaklarımız sürekli hareket halindedir. Bu sebeple yüksek miktarda enerji gerektirir. 1 Öğün yemek ortalama 600-900 kalori arasındadır. Siz bu kaloriyi 2 saat yüzerek verebilir hatta daha yukarılara da çıkabilirsiniz.

Yaz aylarında tatilciler günde ortalama olarak 3-4 saat yüzmekte kalan vakitlerinde ise gece hayatı turistlik geziler gibi yine hareketli aktiviteler ile geçirmektedir. Bu da günlük yakılan kalori miktarını oldukça arttırır bu sayede fazla kilolardan kurtulursunuz. Tatilde bol bol yüzmek ve dans etmek kilolarınızı vermek Zayıflamak için birebirdir. Fakat Yüzmek Zayıflatır mı Diyenler için tatil de alkol ve açık büfelerde yiyeceklere dikkat etmelerini öneriyoruz.

Havuzda yüzenler için Havuzda Yüzmek kilo verdirirmi ? sorusuna yine evet diyeceğiz fakat denizde tatilk bölgelerinde olduğu gibi yüzme harici hayatlarında daha hareketli bir yaşam sürmeye başlarlar ise daha fazla ve hızlı kilo vermeleri mümkün olacaktır.

Ayrıca sormak istedikleriniz var ise editörümüze yorum kısmını kullanarak sorabilirsiniz. Sorularınız aynı gün içinde cevaplandırılacaktır.

Güncelleme: 19.09.2018

İlgili Makaleler

3 Yorum

    1. yüzerken birçok kas grubunu aynı anda kullanırsınız kol omuz karın ve bacak kasları en aktif olarak kullanılan kaslardır. Direk olarak bacak ve basen bölgesi için kullanılmasa da zayıflarken bacak bölgesinde de incelme ve sıkılaşma olduğunu göreceksiniz. ama genel olarak yüzmek bacak incetmek için kullanılmamaktadır. Sitemiz içerisinde bacak inceltme hareketlerine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı