Zararın Neresinden Dönersen Kardır Atasözü ile İlgili Kompozisyon

Girdiğimiz yanlış bir yol bize zarar vermiş ve vermeye devam ediyorsa, o yoldan geri dönmek bizim için en faydalısıdır. Bir kere zarar batağına girmiş olmak, dibe kadar batmaya razı olma zorunluluğu getirmez. Zararın her neresinden dönsek o kadar kar etmiş oluruz.

Örneğin Lise 1’den lise son sınıfa kadar hiç ders çalışmamış olan bir öğrencinin ”Artık benden bir halt olmaz; şimdiye kadar çalışmadı, bundan sonra çalışsam da kar etmez” demesi kadar saçma ve yanlış bir şey olamaz. İnsan istedikten sonra hiçbir şey için geç değildir. Nitekim liseyi zoraki bitirmiş ama sonradan aklı başına gelip de derslerine çalışarak üniversiteyi kazanan o kadar öğrenci vardır ki… Evet, belki bu öğrenciler, zamanında çalışmadıkları için hayata birkaç sene geç atıldılar; fakat hayata on sene geç atılmak bile hiç atılmamaktan çok daha iyi değil midir?

Her insan mutlaka hata yapar. Hiç hata yapmamak bir övünç kaynağı değildir; çünkü böyle bir şey asla mümkün değildir. Hatasız olan bir tek insan bile yoktur. Ancak hata yaptığı halde hatasından dönen, onu telafi etmeye çalışan övünülecek, gurur duyulacak bir iş yapmıştır. Kumar batağına saplanmış olmak demek, ondan hiç kurtulunmayacağı anlamına asla gelmez. Kişi ne kadar erken bu bataktan kurtulursa o kadar kar etmiş olur. Her olumsuz durum için bu geçerlidir. Hatanın neresinde olursak olalım, ondan geri dönmek bizim için çok faydalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı