Zayıflama Haplarının Zararları ve Yan Etkileri

Zayıflama Hapları Zararları ve Yan Etkileri Fazla Kilo Sorunlarının Son zamanlarda artması, zayıflamanın uzun süren bir uğraş ve azim gerektirmesi ve özelikle yaz aylarında kişilerin kısa sürede sonuç alma beklentileri içerisine girmeleri zayıflama uğruna sağlıksız diyetler ve bilinçsiz ilaç kullanımı gibi durumların ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır.

Özellikle de bilinçsiz ve doktor gözetiminden uzak olarak tüketilen bitkisel zayıflama ilaçları sağlığı olumsuz yönte tehtit etmekte, hatta bu ilaçlar sebebi ile ölüm olaylarına bile sıklıkla rastlanmaktadır.

Aşağıda zayıflama hapları zararları konusunda bazı dikkat edilmesi gereken husular ve maddeler sıralanmıştır. Bu maddelere uygunluk gösteren bir ilaç var ise kullanımu uygundur fakat malesef piyasadaki zayıflama ilaçların birçoğu sağlıksız ürünlerden oluşmaktadır.

Zayıflama İlaçlarının Yan Etkileri ve Zararları

 • Bir anda yüksek kilo kaybı vaad eden ilaç zayıflama ilaçlarından uzak durulmalı ve kilo kaybının belli temel ilkelere dayanması amaç edinmelidir. Bu konuda sitemizde birçok bilgi bulunmaktadır. Kilo kaybı miktarı diyet yapan kişinin cinsiyeti, yaşı, boyu ve fiziksel aktivitesi dikkate alınarak hesaplanmaktadır, alınan enerji ile yakılan enerjideki denge gözetilmeli ve belli sınırlardan az yada fazla olmamalıdır.
 • En Etkili Zayıflama İlaçları Adı Altında Satılan Birçok Zayıflama Hapının hafif kiloluyada orta derecede kilosu olan kişiler için kullanılması uygun değildir.
 • Kullanılan zayıflama ilacının obeziteye neden olan faktörler ile ilgili olarak bir uyum içinde olması, sağlığa zarar vermeyecek şekilde belli test ve tahliller ile doktor tarafından seçilmesi önemlidir.
 • Zayıflama hafları eczaneden alarak bilinçsizce kesinlikle kullanılamaz.  Söz konusu ilaçları kimlerin kullanabileceği doktorlar tarafından belirlenmektedir. Doktor onayı olmadan zayıflama hapı kullanmak birçok yaşamsal organa (Başta böbrek yetmezliği sorunu) zarar verebilmektedir.
 • Kilolu olmanın tedavisi için ilk yapılması gereken, diyet egzersiz ve hareketli bir yaşama geçmek olmalıdır. Doktor gözetiminde söz konusu programlardan yanıt alınamadığı durumlarda, yine doktor tarafından önerilen ilaç ve ek tedaviler uygulanabilir.
 • Zayıflama Haplarının Zararları ve Yan Etkileri

  Fazla kilo sorununun tedavisinde tıbbi tedaviniye eşlik eden spor egzersiz ve yeme alışkanlıklarının değişimi kurallarının aynı anda uygulanması gerekmektedir. Sadece ilaç ile zayıflama hayal ürünüdür.

 • Zayıflama ilaçlarının zararları çok, yan etkileri bir hayli fazla ve ekonomik olarak kişiye getirdiği yük de fazladır.
 • Zayıflama ilacı tedavisi doktor gözetiminde yapılırken gebe kalınmamalıdır. Ayrıca emzikli kadınlar tarafından da uygulanamazlar. Zayıflama haplarının zararları özellikle kalp damar hastaları, diyabet ve tansiyon hastaları ve böbrek hastaları gibi kişilerde daha derin hissedilebilir. Bu sebeple bu yada buna benzer bir sağlık sorunu var ise mutlaka doktora bilgi verilmeli ve buna uygun tedavi tercih edilmelidir.
 • Zayıflama ilaçları kesinlikle sağlık bakanlığı tarafından onay verilen ilaç çeşitleri olmalıdır. Tv programlarında satılan ne olduğu ve nerede üretildiği belli olmayan sahte onaylı ilaçlardan uzak durmalısınız.
 • Bu gibi önerilere uyulmadığı taktirde obezite tedavisi için kullanılan bu ilaçlar ve zayıflama hapları yan etkileri ortaya çıkmakta ve sağlığı tehtit etmektedir. Bazı durumlarda sonuç ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Bunun örneklerini haftada bir haber bültenlerinde görmek mümkündür.
 • Ayrıca aktar ve mahalle arası şifa dükkanlarında satılan zayıflamaya yardımcı bikisel çözüm ve ilaçlar da satılmakta ve bunların sayısı her geçen gün artmaktadır. Yapılan araştırmalar bu ürünlerin sadece çok az bir kısmı için onay verilmiş durumdadır. Bu sebeple yan etkileri ve zararları araştırılmamış bir bitkisel ürün tedavisi aynı zayıflama ilaçlarında olduğu gibi zararlı etkiler gösterebilmektedir. Dikkatli olunması gereklidir. Ayrıca bu konuda da her gün haberlerde eskiden faydalı olarak bilinen bir bitkisel ürünün aslında faydası olmadığı gibi haberler ile sağlık bakanlığının bazı bitkisel ürünlere yasak koyduğu yönündeki haberlere sıklıkla rastlanabilmektedir.
 • 5996 Sayılı Kanun kapsamında “gıda” olarak yer alan ürünlerin özellikle “zayıflatıcı bitkisel ürünler”, “gıda takviyeleri”  ve  “özel beslenme amaçlı gıdaların” kontrol ve denetimi ile gıdaların ithalat ve ihracat kontrolleri ve üretim izinleri görevi de Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından yapıldığından bu ürünler satın alınırken mutlaka Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı izni aranmalıdır.

Bu yazımızdaki maddelerden de anlaşılacağı üzere en etkili zayıflama ilaçları yada %100 etkili zayıflama hapları adı altında satılan ürünlerin güvenilirliği sorgulanmalı eğer kullanmaya karar verir iseniz doktorunuzdan onay almalısınız. Çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşmamak adına bu önerilere uymak son derece önemlidir. Zira Zayıflama haplarının zararları içerisine gün geçtikçe yenisi eklenmekte ve zayıflama haplarının yan etkileri sebebi ile binlerce kişi sağlık sorunları yaşamaktadır.

Kaynaklar : Bu Yazı beslenme.gov.tr adresindeki zayıflama ilaçları konusundan edinilen bilgilerin derlenmesi ile hazırlanmıştır.

 

Bize Sorun!

Zayıflama İlaçlarının yan etkileri, zayıflama haplarının zararlar ve en etkili zayıflama ilaçları hangileridir konusuna ek olarak Zayıflamaya yardımcı gıdalar, diyet listeleri, kilo verme ve spor egzersiz kalori gibi konularda aklınıza takılanlar var ise sorularınızı cevaplıyoruz. Bizlere soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı