Zayıflamak İçin Günde Kaç Saat Spor Yapılmalı

Zayıflamak İçin Günde Kaç Saat Spor Yapılmalı, Zayıflamak isteyenler için günde kaç saat spor yapılmalıdır dediğimizde ısınma spor ve soğuma olarak tüm zamanı kapsamamız gerekmektedir.

Aşağıda tipik bir spor için yapılan 3 aşamanın ortalama süreleri verilmiştir. Tipik bir Spor seansı 3 bölümden oluşmalıdır: Isınma, esas evre ve soğuma

1- Spor Yaparken Isınma Evresi

Isınma evresi vücudu sporun daha şiddetli bölümü olan esas evreye hazırlayan evredir. Bu evrede yapılan aktivitelerin daha düşük şiddetli olması gerekir. En az 5 dakika düşük tempoda spor yapılıp ardından büyük kas gruplarını özellikle kol, gövde ve bacak kaslarını statik olarak germe egzersizleriyle sona ermelidir.

2- Esas Evre

Esas evre sporun en az 20 dakika yapılması gereken bölümüdür. Şiddet bu bölümde kademeli bir şekilde arttırılabilir. Spor Hareketleri 10 dakikalık tekrarlarla ya da sürekli bir şekilde yapılabilir. Egzersiz şiddeti yukarıdaki egzersiz şiddeti çizelgesine göre ya da önceden hedeflenen kalp atım hızı aralığına göre arttırılabilir.

3- Soğuma Evresi

Esas evre tamamlandıktan sonra ani bir şekilde sporu bırakmak yerine tempo iyice düşürülerek en az 5 dakika daha spora devam edilmelidir. Soğuma bölümü vücudun normal spor öncesi duruma daha kolay dönmesini sağlamak için yapılır. En az 5 dakika düşük tempoda yapıldıktan sonra büyük kas gruplarına yönelik statik germe egzersizleriyle
sonlandırılmalıdır.

Günlük Spor Seansının Evreleri
1- Isınma Evresi:

  • En az 5 dakika hafif tempo yürüyüş
  • Ardından germe egzersizleri

2- Esas Evre:

  • En az 20 dakika sürecek egzersizler
  • Şiddeti kişinin kapasitesine ve hedefine göre düzenlenmelidir

3- Soğuma Evresi:

  • En az 5 dakika hafif tempo yürüyüş
  • Ardından germe egzersizleri

Haftada 150 Dakika Egzersiz Hedefine Ulaşmanın Yolları

Spor Önemlidir!

Zayıflamak İçin Günde Kaç Saat Spor Yapılmalı, Biraz fiziksel aktivite yapmak hiç yapmamaktan iyidir. Önerilen düzeyde fiziksel aktivite yapmayan, hareketsiz yaşam tarzına sahip olan kişiler, fiziksel aktivite düzeylerini bir miktar artırsalar dahi sağlıklarında olumlu gelişmeler gerçekleşecektir.

UNUTMAYIN, HAYATINIZ BOYUNCA HİÇ EGZERSİZ YAPMAMIŞ OLSANIZ BİLE BAŞLAMAK İÇİN ASLA GEÇ DEĞİLDİR.

Hareketsiz yaşam tarzına sahip olan kişiler, spor programına kısa süreli ve düşük şiddetli fiziksel aktivite ile başlamalı ve kademeli olarak sırasıyla aktivite süresi, sıklığı ve şiddetini artırmalıdır.

Haftada 150 dakika orta şiddetli fiziksel aktivite hedefine ulaşmanın farklı yolları vardır. Günde 30 dakika, haftada 5 gün; günde 40 dakika haftada 4 gün; günde 50 dakika, haftada 3 gün gibi. Günlük spor süresini de ikiye ya da üçe bölerek tamamlamanız mümkündür. Önemli olan, her seferinde kesintisiz olarak en az 10 dakika ve daha uzun süre fiziksel aktivite yapıyor olmanız ve bunların toplamının günlük ve haftalık önerilen hedefe ulaşmasıdır. Ayrıca, her gün spor yapmanız mümkün değilse haftanın en az üç günü spor yapmaya dikkat edin. Bir başka deyişle haftanın en az 3 günü ve haftada en az 150 dakika fiziksel aktivite yapılması sağlığımızın geliştirilmesi için gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı