Zayıflarken Yağ Vücuttan Nasıl Atılır

Zayıflarken Yağ Vücuttan Nasıl Atılır Hepimiz diyet yapıyoruz ve ayda belirli miktarda yağlarımız artık yok, peki bu yağlar nereye gidiyor. Nasıl yok oluyorlar.

Sıradan ve bu için uzmanı olmayan vatandaşlara “vücutta eriyen yağlar nasıl atılır” sorulduğunda Alınan Yanıtlar aşağıdaki gibi oldu.Bakalım Hangisi Doğru;

 • 1) Enerjiye Yani Isıya Dönüşür (%25)
 • 2) Dışkı Olarak Atılır (%22)
 • 3) İdrarla Atılır (20)
 • 4) Yakılan Yağlar Nefesle Atılır (%11)
 • 5) Kasa Dönüşür (%10)
 • 6) Terlerken Atılır (%12)

Kullanıcılarımızın Anketler aracılığı ile verdikleri cevaplar bu şekilde. Bu tarz Yeni Anketleri sık sık yaparak kullanıcılarımızın gerçekten neler düşündüğünü görmek ve doğruyu paylaşmaya devam edeceğiz. Şimdi sorumuzun cevabına gelelim. Bu yağlar nasıl olur da kaybolur?

Yakılan Yağlar Nereye Gider?

Diyet, spor ve azim ile verilen kilolar ile vücut yağ oranınız da azalır. Yapılan araştırmaya göre söz konusu yağ dokuları, vücuda gerekene enerji alınmadığı için parçalanarak hücrelere gönderilir. Hücreler yağ dokularından gerekli enerjiyi alır ve kalan kısmı sıvıya ve karbondioksite dönüşür. Karbondioksiti akciğerlerimiz ile dışarı atarız. Kalan kısım ise kanda üre ve asitik sıvılardır. Bu sıvılar da böbrekler tarafından süzülerek sıvı olarak idrarla atılır.

Yani cevabımız Tek değil, 2 Şık birden doğru cevaptı, 3 ve 4’üncü şıklar doğrudur. Peki neden herkesin bu konuda farklı farklı düşüncesi var. Öncelikle yağlar enerji ve ısıya dönüşmezler. Kısmen hücre içi enerjiye dönüşür fakat kendi başına spor yaparak eritemezsiniz. Enerji ihtiyacı ile eritirsiniz.

Dışkı olarak atmaya gelecek olur isek, Dışkı vücuda alınan gıdaların sindirimi ile meydana gelen bir atık maddedir. Vücutta zaten var olan bir madde dışkıya karışamaz.

Kasa dönüşmesi ise en fazla bilinen yanlışlardır. Yağ dokuları ve kas dokuları birbirinden siyah ve beyaz kadar farklı dokulardır ve asla birbirlerine dönüşemezler.

Ter ile atılması konusuna gelecek olur isek bu seçenek kısmen doğru olabilir. Yağlar yakıldıktan sonra asitik sıvılar ortaya çıkarır, yukarıda bahsetmiştik . Söz konusu sıvıları ter ile atabiliriz. Fakat büyük çoğunluğu idrarla atılır. Ter o yüzden doğru şık olarak sayılamayacak.

Bize Sorun!

Burada olduğu gibi doğru bilinen yanlışlar çok fazla. En sağlıklı bilgi için zayıflama, spor ve egzersiz, diyet listeleri ve kaloriler gibi tüm sorularınıza editörlerimiz cevap vermektedir. Bize soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz yorumlarınıza en kısa sürede cevap vermektedirler. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Yağları spor yaparak eritemezsiniz,enerji ihtiyacıyla eritirsiniz diye yazmışsınız. Spor yaptığımızda malum enerji harcıyoruz ve enerji ihtiyacı ortaya çıkmıyor mu ? Bu cümleyi tam anlayamadım.spor mu yapmayacağız yoksa enerji ihtiyacıni başka yolla mi vereceğiz ?

  1. Kendi başına olarak yazılmış Kadir bey, yani bu durum için besinler içinde gerekli ve etkili anlamında. Ayrıca bize yazdığınız bilgi için size çok teşekkür ederiz.

  1. Merhabalar

   Teşekkürler, bu gibi birçok doğru bilinen yanlışlarla ilgili detaylı bilgileri sitemizde fazlaca bilgiyi bulabilirsiniz.

 2. zayıflarken yağlar vücuttan nasıl atılır konusunda bu kısmı kullanarak bizlerle iletişim kurabilirsiniz. Tüm taleplere kaloritakip.net editörü günlük olarak cevap vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı