Zayıflatan Tohumlar

Zayıflatan tohumlar, son yıllarda yapılan araştırmalara bağlı olarak şunu söylemeliyiz ki bitki tohumları özellikle zayıflama alanında oldukça etkilidir.

Kilo vermek adına bu tohum önerilerini dikkate alarak sizler için en etkili sonuca erişebilirsiniz. Zayıflatan tohumlar ile ilgili önerilerimiz arasında 4 bitkinin tohumunu sizlerle paylaşmaktayız.. Her biri hem sağlık açısından hemde zayıflama hususunda son derece etkili bitki tohumlarıdır.

Hardal Tohumu

Yemeklerde kullanılabilen hardal tohumları diğer tohumlardan farklıdır. Et yemeklerinde ve balık yemeklerinde kullanılan hardal tohumu hem yemeklere lezzet verirken hem de aynı zamanda içeriğinde bulundurduğu omega 2 asidi, lif, demir, magnezyum, fosfor, protein, çinko ve kalsiyum açısından da oldukça faydalı bir bitkidir.

Zayıflatan Tohumlar

Chia (Cia) Tohumu

Lif kaynağı bakımından zengin içerikte olan cia tohumu son zamanlarda diyet uygulamalarında sıklıkla karşılaştığımız bitkilerden bir tanesidir. Metabolizmayı hızlandıran bitki tohumu Sağlıklı zayıflama alanında cia tohumunun oldukça faydalı bir bitki olduğunu söyleyebiliriz. İçeriğinde bulunan omega 3 yağ asitleri vücutta bulunan zararlı yağları parçalayarak kolesterol seviyesini düşürmektedir. Kokteyllere karıştırarak veya salata ve yoğurdun içine koyarak cia tohumunu tüketebilirsiniz.

Cia Tohumunun Faydaları

  • Sindirim sistemini rahatlatır
  • Kan basıncını düşürmesi ile kolesterolü dengeler ve kalbimizin korunmasına katkı sağlar
  • Diyabetik hastalıklara karşı koruyucu görevindedir
  • Protein kaynağıdır
  • Özellikle rahim ağzı ve meme kanserine karşı koruyucu bir bitkidir
  • Enerji verici özelliği bulunur
  • Acıkmayı önler ve bu sayede tohumu tüketmekte olan kişiler çok çabuk zayıflamaktadır.
Zayıflatan Tohumlar

Keten Tohumu

Zengin bir lif kaynağı olan bitkilerden bir tanesi de keten tohumudur. Kabızlığı engelleyen tohumumuz aynı zamanda diğer tohumlarda da olduğu gibi kolesterol seviyesini azaltmaktadır. Yapılan araştırmalara göre keten tohumu içerisinde balıktan daha fazla omega 3 bulunmaktadır. Yine yemeklerde ve besin maddelerinin içinde görmeye alışık olduğumuz keten tohumlarını salata ve yoğurt içerisinde tüketmemiz mümkündür.

Diyet uygulamalarında önerilen keten tohumu sindirilmesi zor besinlerin kolaylıkla sindirilmesine olanak sağlayacaktır. Bu sayede sindirim sisteminizin aşırı yorulmasına engel olacaksınız. Zengin bir diyet deposu olan keten tohumu sebze, meyve ve kepekli tahıllar genel anlamda oldukça sağlıklıdır. Keten tohumu kalp hastalıklarını önleyerek felç risklerini azaltmaktadır. Zararlı maddelerle mukavemeti kuvvetlendiren keten tohumu aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Zayıflatan Tohumlar

Ayçiçeği Çekirdeği

Hemen hemen herkesin sevdiği besinlerden bir tanesi de ayçiçeği çekirdeğidir. Zayıflama alanında etkili bir çekirdek tüketmek istiyorsanız ayçiçeği çekirdeğinin tuzsuz ve yağsız olanını tercih etmelisiniz. Tuzlu olarak satın alınan ayçiçeği çekirdeği kilo aldırmanın yanı sıra aynı zamanda suyun vücudumuzda yığılmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple yağlı ve tuzlu ayçiçeği çekirdeğinin böbreklerimizin yorulmasına dahil sebep olduğunu söyleyebiliriz.

Tuzsuz ayçiçeği çekirdeği ise bizlere tokluk hissi verir, metabolizma yapımızı hızlandırır ve aynı zamanda karaciğerimizin daha verimli çalışmasına olanak sağlar. Günlük olarak iki çorba kaşığı kadar ayçiçeği tüketmeniz elde etmek istediğiniz formu yakalamak adına oldukça faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı