Zerdeçal ile Zayıflama

Zerdeçal ile Zayıflama Zerdeçal asıl yetişme yeri güney Asya  Hindistan Malezya gibi tropikal sıcak ülkelerdir.Zerdeçalın içerisinde kurkumin adlı bir madde bulunmaktadır.Bu madde insan hücresinde bulunan p53 proteinini güçlendirmektedir.

P53 insan vücudunda deformasyon sonucu olaşan tahribatı kısa sürede yenilemektedir.Bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kişiyi hastalıklara karşı koruyor.

Zerdeçal erkeklerin ve kadınların ortak sorunu olan göbek çevresindeki yağların erimesini sağlıyor.Kilo veremeyenler için zerdeçal tüketimi önerilmektedir.

Zerdeçal ve Kilo Verme

Yağ yakma, kilo vermek için önemlidir. Karaciğer yağ yakma için gerekli olan organdır. Çalışmalar karaciğer hasar gördüğünde detoksifikasyon işleminin azaldığını bulmuştur.

Zerdeçal, karaciğeri detoksifikasyona(toksinlerden arınma), karşı korumaktadır.Hücre hasarını, iyileştirmektedir.

Yüksek kolesterol, arteryel duvarlarda plak oluşumuna, koroner kalp hastalığına, ateroskleroz, kilo vermeye neden olur.

Araştırmalar, zerdeçalın kan kolesterol seviyelerini düşürebileceğini göstermektedir. Kötü huylu kolestrol için lipit düşürücü özelliklere sahiptir. Bu kolesterol düzeylerini azaltabilir ve yağ dokusunun kilo artışını azaltarak zayıflamaya faydalı olmaktadır.

Zerdeçal Nasıl tüketilmelidir ?

Kilo vermek ve özellikle göbek bölgesinden kurtulmak isteyen kişilerde sabah öğlen ve akşam  olmak üzere,günde toplam 2-3 gram yoğurtla birlikte tüketildiğinde zayıflamanızı hızlandırıyor.

Düzenli olarak zerdeçal tüketimi hastalıklara karşıda korumaktadır.Yapılan araştırmalarda çok güçlü kanser önleyici olarak ta zerdeçal kullanılmaktadır.Aynı zamanda kolestrol seviyelerinin düşürülmesinde etkilidir.

Zerdeçal ile Zayıflama

Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçal müthiş bir şifa kaynağıdır.Son zamanlarda alzheimer ve kansere karşı çok etkili olduğu söylenmektedir.

Romatizma,karaciğer hastalığı ve alkol tüketimine bağlı yağlı karaciğeri olan kişilere birebirdir.

İltihap giderici özelliği vardır.

Zerdeçalın İçerisindeki kürkümin adlı maddenin bilimsel olarak kansere karşı faydalı olduğu saptanmıştır.

Sindirim sistemi içinde faydalıdır.Safra taşı olan hastalarda safra tembelliği olanlar içinde oldukça iyidir.

Alzheimer ile ilgili bilimsel olarak yapılan bir araştırmada Hindistan da,uzak doğudaki insanların alzheimer oranı oldukça düşük buluyorlar ve inceledikleri zaman onları çok köri tükettiklerini ve körinin de temel maddesinin zerdeçal olduğunu buluyorlar.Zerdeçal çok güçlü bir antioksidan olarak kullanılmaktadır.

Termogenez vücut ısısını korumak için merkezi sinir sistemi tarafından yağ yakıldığında gerçekleşen bir süreçtir.

Zerdeçal da bulunan kurkumin, kapsaisin daha fazla yağ yakmaya yol açar ve kilo kaybına yardımcı olur.

Uyarılar

Kan pıhtılaşmasını yavaşlatmak için alınan ilaçlar veya takviyeler ile kombine edildiğinde dikkatli olunmalıdır. Zerdeçal takviyeleri ameliyattan iki hafta önce durdurulmalıdır.

Safra kesesi sorunu olanlar ve gebe ve emziren kadınlar diyabetik hastalar tarafından tüketilmemelidir. Belirli bir tıbbi durum için tüketilecek dozu doğru olarak doktorunuza danışın.

Aşırı miktarda alınırsa, zerdeçal takviyeleri mide bulantısı, diyare, hazımsızlık veya baş dönmesine neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı