ZeytinYağı İçmek Zayıflatır mı, Kilo Verdirir mi

ZeytinYağı İçmek Zayıflatır mı, Kilo Verdirir mi Son Günlerde Güneyli Diyet Listelerinde zeytin ve yağının aktif olarak kullanılması, zeytin yağının zayıflamaya ve hızlı kilo vermeye yardımcı olan bir bitkisel yağ olduğu yönünde söylentileri bir hayli arttırdı.

Nitekim artık sabahları ve akşamları bardak bardak zeytinyağı içen kişilere rastlamak mümkün. Peki zeytinyağı ile nasıl zayıflanır, Gerçekten zeytinyağı zayıflatır mı, tüm merak edilenleri bu yazımızda topladık. Detaylı Olarak Aşağıda bulabilirsiniz.

Zeytinyağı İle Nasıl Zayıflanır 

Zeytinyağı, zayıflamak isteyenler için bulunmaz bir nimet. Bu gerçekten şüphe götürmez bir durum fakat; kullanım biçimine göre ise faydaları değişebilmektedir.

Zeytinyağı İçmek Kilo Verdirmez : Zeytin yağını direk olarak içmek diyette önerilmeyen bir yöntemdir. Bazı kişiler içerisine limon gibi maddeler ekleyerek günlük olarak belli bir miktar tüketirler. Bu yanlış bir uygulamadır. Zeytinyağı faydalı da olsa bir bitkisel yağdır ve kalorisi bir hayli yüksektir. Bu tip bir uygulama yerine söz konusu yağın kullanımı aşağıdaki gibi olur ise zayıflamanıza çok daha faydalı olacaktır.

Zeytinyağı Kullanmak Kilo Verdirir : Yukarıda bahsettiğimiz gibi içmenin değil kullanmanın faydası vardır. Salatalara, yemeklere normal bitkisel yağlar (Mısır özü Yağı, Ayçiçek Yağı, Kanola Yağı, Tereyağ, Hayvansal Yağlar, Fındık Yağı vs) yerine zeytinyağı eklemeniz, hem o yemeğin sağlıklı olmasını hem de zayıflamanızın önünde engel olan bitkisel yağların fazla kullanılması durumunu ortadan kaldırmanızı sağlar. Ama tekrar edelim, içmek hiçbir fayda sağlamaz aksine sindirim sistemini olumsuz etkileyerek diyare durumlarının baş göstermesini sağlayabilir. Ayrıca mide bulantısı kusma gibi yan etkileri de ortaya çıkabilir.

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere diyette zeytinyağı kullanımına önem vermeli fakat içme gibi yanlış davranışlardan kaçınmalıyız. Ayrıca şu konu da unutulmamalıdır. En sağlıklı olarak görülen sıvı maddesi olan su bile fazla içildiğinde zararlı olabilmektedir. Bu durumda olduğu gibi zeytin yağını da kontrolsüz ve bilinçsiz tüketmek zararlı olabilir. Aşağıda diyette yağın ne kadar kullanılması gerektiğine dair bilgiler de bulunmaktadır. Göz Atmanızı tavsiye ederim.

Diyete Uygun Yağ Miktarı Ne Kadar?

Zeytinyağı içmek kilo veririr mi sorununa hayır demiştik. Yemeklerde bitkisel yağ yerine kullanmak kilo verdirir diye belirttik fakat yeni soru şu : Diyette Yağ kullanım miktarı ne olmalı ?  Bu Soruya birçok uzman farklı farklı yanıt vermekte (Canan karatay gibi) Fakat birçok uzmanın üzerinde hem fikir olduğu ve ağırlıkla kabul gören görüş şöyledir; Yağ, Vücut için gerekli olan vitamin ve minerallerin hücrelere taşınması açısından son derece gerekli bir maddedir. Bu sebeple diyet yapanların tamamen yağsız gıdalar ile beslenmesi önerilmemektedir. Yağ miktarının azaltılması daha sağlıklı ve faydalıdır. Bu sebeple diyette yağın tamamen kesilmesi yerine daha az kullanılması önerilmektedir. Ayrıca bitkisel yağ çeşiti olarak zeytin yağı kullanılması da önerilir. Yağın daha kaliteli ve sağlıklı olan zeytinyağı ile değiştirilmesi ve kullanım miktarının kontrol altında tutulması birçok uzmanın görüş birliğine vardığı bir öneridir.

En önemli önerilerden birisi de zayıflamak isteyenlerin kesinlikle bir uzmandan yardım almaları ve bu gibi şehir efsanelerini bilinçsizce uygulanmamasıdır. Birçok devlet hastanesinde ücretsiz diyetisyen hizmeti vardır. Ayrıca özel kliniklerde de çok cüzzi miktarlar ödeyerek muayene olabilirsiniz.

 

Bize Sorun!

Zeytinyağı içmek yağ yakar mı, göbek eritir mi, kilo verdirir mi zayıflatır mı gibi sorulara ek olarak Zayıflamaya yardımcı gıdalar, diyet listeleri, kilo verme ve spor egzersiz kalori gibi konularda aklınıza takılanlar var ise sorularınızı cevaplıyoruz. Bizlere soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı