Hesaplama

1 inç Kaç Santimetredir?

Teknolojik ürünlerin insan yaşamında büyük yer edinmesi ile birlikte; eğitim, iletişim ve eğlence araçları ekrana entegre hale gelmiştir. Televizyon, tablet ya da telefon satın alınacağı zaman ekran boyutunun inç ölçü birimi ile belirlenmekte olduğunu görmekteyiz. Pek çok kişi inç ölçü biriminin kaç cm ya da kaç mm olduğunu merak etmektedir.

1 inç Kaç cm?

İnç; genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde, İngiltere’de ya da Kanada’da kullanılan bir ölçü birimidir ve 1 inç 2,54 cm’ye tekabül etmektedir. İnç biriminin simge dilindeki karşılığı ise  ‘dir. Türkiye’deki birçok kullanıcı alışık olduğu gibi metrik sistem ile hesaplamalarını yapmaktadır. Bu nedenle inç biriminin milimetreye ya da santimetreye çevirmek istemektedir.

1 İnç Kaç mm?

1 inç 25, 4 mm’ye eşittir. Bir telefon ya da tablet alınacağı zaman ekran boyutunun cm cinsinden hesaplanabilmesi için uzun değerinin 25,4’e bölünmesi gerekmektedir.

3 İnç Kaç mm?

3 inç 7,62 cm’ye eşittir. Genellikle mimaride kullanılmakta olan inç; ekranların yaşam alanına dahil olması ile birlikte önemli bir hale gelmiştir. Bu nedenle evrensel teknoloji diline hakim olabilmek için inç hesaplamalarının nasıl yapıldığını bilmek gerekmektedir.

2 inç kaç cm?

2 inç 5,08 cm’ye eşittir. İnç hesaplamak için uzun değerinin 25,4’e bölünmesi gerektiğini daha önce belirtmiştik. Ancak bu hesaplama günlük yaşamda pratikte kullanılmamakta olduğundan teknoloji alışverişlerinizde 5.08 cm’nin 2 inç olarak hesaplanmasından yola çıkılarak diğer hesaplamalar da kolaylıkla yapılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Doğuma Kaç Gün Kaldı? (Doğuma Gerisayım Dahil)

1 inç Kaç Santimetredir

10 inç kaç cm?

10 inç 25,40 cm’ye eşittir. Günümüzde birçok tablet 10 inç ila 15 inç arasındadır. Bu durumda tercih edilen tabletin ekran boyutunu yaklaşık olarak değerlendirilmektedir.

Sponsorlu Reklamlar

1 Feet kaç cm?

1 Feet 30, 48 santimetreye eşittir. Aynı zamanda 1 Feet (fit) 12 inçe eşittir.

5 inç kaç cm?

5 inç 12,70 santimetreye eşittir. Günümüzde kullanılan akıllı telefonların çoğu 5 inç ila 7 inç arasındadır. Tercih edilen telefonun ekran boyutunu bu hesaplama ile cm olarak değerlendirilebilmektedir. Aynı zamanda; 7 inç 17, 78 santimetreye ve 4 inç 10, 16 santimetreye eşittir.

Özellikle TV modellerinde ebatlar inç olarak verilmekte olup kullanıcıları aydınlatmak adına ölçülerini CM cinsinden yazalım.

42 inç TV Kaç cm? 42 inç TV 106,68 cm’dir.

43 inç TV Kaç cm? 43 inç TV 109,22 cm’dir.

50 inç TV Kaç cm? 52 inç TV 127 cm’dir.

55 inç TV Kaç cm? 55 inç TV 139,7 cm’dir.

60 inç TV Kaç cm? 60 inç TV 152,4 cm’dir.

Hande Utku Demir

Sakarya Üniversitesi Coğrafya bölümü mezunuyum. Şuanda yüksek lisans eğitimime devam etmekteyim. 7 yıldır blog yazarlığı ve bilgi paylaşımı yapmaktayım. Kaç Gün sitesinde uzun zamandır yazıyorum ve araştırdığım bilgileri en doğru şekilde sizlere sunmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün