Çin Seddi Ne Zaman Yapıldı?

0
7
Çin Seddi Ne Zaman Yapıldı?

Çin Seddi Ne Zaman Yapıldı?

Çin Seddi ne zaman yapıldı? Sorusu çoğu kişi tarafından merak edilen sorular arasında yerini almaktadır. Bu soruyu genelde Çin Seddi’nin yapılmasındaki sebepten ötürü sormakta ve Çin Seddi gibi devasa bir yapının yapılış yılları arasındaki zihniyeti, zamanın durumunu kavramak adına sormaktayız. Bu yazımızda Çin Seddi ne zaman yapıldı? Sorusunun üzerinde duracağız ve bu soru dışında da Çin Seddi’nin ne zaman ve neden yapıldığı soruları üzerinde de kısaca durarak yazımızı sonlandıracağız.

Çin Seddi ne zaman yapıldı? Sorusunun cevabını net bir şekilde belirtmek gerekirse M. Ö. 221 ile M. S. 608 yılları arasındaki yılları söylemek en yerinde ve en doğru cevap olacaktır. Çünkü karşımızda böylesine devasa bir yapı olunca haliyle bu yapının kesin olarak şu veya bu tarihte bittiğini söyleyemeyiz. Bu nedenden dolayı Çin Seddi ne zaman yapıldı? Sorusuna zaman aralıklarıyla, kaynaklar dahilinde cevap vermek de en doğru tercih olmaktadır.

Çin Seddi Ne Zaman Yapıldı?

Yaklaşık 6700 km uzunluğunda olan ve oldukça yüksek duvarlara sahip olan Çin Seddi, Türk akınlarından korunmak için Çinliler tarafından akıl almaz çalışmalar sonucunda inşa edilmiştir. Böylesine devasa bir yapı için neredeyse tüm Çin halkı seferber olmuş ve yapıyı boyutuna göre oldukça kısa zamanda bitirerek Çin Seddi ne zaman yapıldı? Sorusuna, bir tarih aralığı verebilmemizi sağlamışlardır. Çünkü böylesine bir yapıyı inşa etmek bile gerçekten büyük bir başarıdır.

Çin Seddi ne zaman yapıldı? Sorusuna M. Ö 221 ile M. S 608 yıllarını cevap olarak verdikten sonra bu duvarın yapılışındaki zemini ve bu duvarın yapılışındaki düşünceyi de belirtmek istiyoruz. Çin Devleti, bu duvarı inşa ederek aslında etrafındaki devletlere ve diğer rakiplere şu sözlerle hitap etmek ve bu sözlerle Çin Seddi gibi devasa bir yapıyı inşa ettiklerini belirtmek istiyordu.

“Bu duvar, aramızdaki sınırdır. Bu duvar bizlerin arasındaki sınırı belirlemektedir. Bu duvarın iç tarafı bize, dış tarafı ise sizlere aittir. Bu duvarın dışındakilere hiçbir şekilde karışmayacağız. Bu duvarı aşmadığınız takdirde ve Çin topraklarına saldırmadığınız sürece, bu duvar sadece sınırlarımızı belirleme görevini görecektir. Yoksa bu duvarlar aşılmayacak duvarlar değildir”

Bir önceki yazımız olan 2019 TYT Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here