Adres Değişikliği Kaç Gün Arayla Yapılır?

Adres değişikliği kaç gün arayla yapılır? Adres değişikliği bildirmek zorunlu mudur? Adres değişikliği bildirim süresi ne kadardır? Siz de ikamet adresi değişikliği konusundaki bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız bu yazımızda soruların cevaplarına yer verdik.

Adres Değişikliği Süresi Nedir?

Adres değişikliği kaç gün arayla yapılır? İşte cevabı…Her insan tayin, muhit değişikliği, restorasyon ya da kentleşme sebepleriyle bulunduğu yerden taşınmak durumunda kalabilir. Bu durumda oturduğunuz bölgenin nüfus müdürlüğüne bilgi vermeniz gerekmektedir. Bu yasal bir zorunluluktur ve süresi içerisinde adres değişikliği bildirimi yapılmadığı takdirde cezai işlem uygulanmaktadır.

Adres değişikliği kaç gün arayla yapılır?

İkamet adresi değişikliği, oturduğunuz evin karşı dairesine taşınsanız dahi bölgenin nüfus dairesine bildirilmek zorundadır. Aksi takdirde Nüfus dairesi durumu fark edip size ceza kesebilir. Yani adres değişikliği bildirmek zorunlu mudur? Sorusuna cevabımız; evet, zorunludur olacaktır. Neden zorunlu olduğu konusuna gelecek olursak; ikamet adresi değiştirildiğinde ve nüfus dairesine bildirilmediği zaman tarafımıza gelen mektuplar, tebligatlar, faturalar önceden oturduğumuz daireye gönderilecektir. Ayrıca işin cezai boyutu dışında adres değişikliği bildirilmediği takdirde yaşayabileceğiniz pek çok olumsuzluk vardır.

Örneğin Mahkemelerce gönderilen tebligatlar, faturalar vb. önemli resmi belgeler adreste bulunmadığınızda ve adrese dayalı kayıt sisteminde adresiniz o adres göründüğünde muhtara teslim edilir. Bu durumda bu resmi evraklar elinize geç ulaşsa, ya da hiç ulaşmasa da mahkeme yahut resmi daireler tarafından tarafınıza tebliğ edilmiş görüneceğinden cevap ve itiraz sürenizi kaçırabilir, faturaların ödeme süresini kaçırabilir ve yasal işlemlerinizde sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Adres Değişikliği Ne Zaman Yapılmalı?

Adres Değişikliği Ne Zaman Bildirilmelidir?

Bunun yanında siz taşındıktan sonra eskiden oturduğunuz daireye başka biri taşınıp nüfus dairesine adres bildirimi yaparsa, resmi olarak o daireden atılmış görünür ve yüksek ihtimalle ikamet bildirmeme cezası yersiniz. Ceza genelde parasal olarak uygulansa da, sizin yerinize başkasına ulaşan resmi belgeler ya da elinize tebligat ulaşmadığı için katılamadığınız mahkemeler farklı cezalar uygulanmasına sebebiyet verebilir.

İkamet değişikliğini bildirim süresi ne kadardır? Sorusunun cevabına gelecek olursak; yeni evinize taşındıktan sonra yirmi gün içerisinde ikamet ettiğiniz bölgenin nüfus dairesine ikamet değişikliğinizi bildirmelisiniz. Yani adres değişikliği süresi 20 Gündür. Ayrıca dilerseniz nüfus müdürlüğüne gitmeden e devlet üzerinden de adres değişikliği yapabilirsiniz.

Eğer bildirmezseniz yazımızda bahsettiğimiz sorunlarla karşılaşabilir ya da ceza alabilirsiniz. Adres değişikliği nereye bildirilir?  Normalde bulunduğunuz yerin nüfus müdürlüğüne bildirimde bulunmanız gerekir; fakat artık bu işlem e-devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Gelelim Adres değişikliği kaç gün arayla yapılır? sorusuna…

Diyelim ki yeni taşındığınız yerde oturamayacaksınız ve acilen taşınmanız gerekmekte, bu aşamada Adres değişikliği kaç gün arayla yapılır? sorusuna verilecek net bir cevap yoktur. Yasal işlem onaylanır onaylanmaz yeniden adres değişikliği yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. ben evden taşındım e devletten yanlışlıkla yanlış adres değişikliği yaptım .yaptığım adres ev daha önce yıkılıp bina yapmışlar .1 ay bekleyip taşındığım eve adres değişikliği yapabilirmiyim

  2. ilçe milli eğitim şube müdürüne yada müdürlüğüne gidin durumu anlatın Okul müdürünü arayıp misafir öğrenci olması için talimat veriyolar yardımcı oluyorlar kısaca

  3. Çağla hanım aynı durumdayız nasıl bir yol izlediniz geçen sene yardımcı olursanız sevinirim

  4. istediğin zaman taşıma yapamazsın, aradan bir süre geçmesi lazım. Öyle yazıldığı gibi acilen taşınıyorum demeyle olmuyor

  5. 1 ay icerisinde adresimi iki kez tasimak durumunda kaldim. Daha dogrusu ikincisini suan tasiyamiyorum cunki aradan zaman gecmesi gerekiyormus. Ama oglum okula baslayacak okul mudurlugu hicbisey yapamayiz diyor. Oglumun 3 haftalik kayip suresi olacak. Napacaz nasil bir yol izliycez bilmiyoruz. Caresiz kaldik

    1. Benim de öyle olmuştu ortaokuldayken kaydım başka yerdeydi ama annem okula misafir olarak kayıt yapmıştı umarım sizde de olur tüm sorumlulukları annem üstlendi başıma herangi bisey gelirse falan diye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı