Fizik Tedavi Kaç Gün Sürer?

Fizyoterapi olarak da bilinen fizik tedavi, ağrıyı ve sertliği azaltmaya yardımcı olmak için farklı teknikler kullanan bir rehabilite edici sağlık dalıdır. Tedavi ayrıca gücü, hareketi geliştirmeye ve hareketliliği artırmaya yardımcı olur. Tedavi yöntemi, normal hareketlerini ve işlevlerini etkileyen yaralanmaları, hastalıkları ve tıbbi sorunları olan her yaştan insana yardımcı olur. Bir fizyoterapisti ziyaret etmeniz gereken bazı genel belirtiler arasında denge kaybı, tüm gün masada otururken ağrı ve kronik ağrı bulunur. Dikkat edilmesi gereken diğer işaretler arasında koordine olmayan hareket ve idrar kaçırma bulunur. Fizyoterapiye başlamadan önce hastaların tedavi planının ne kadar süreceğini bilmeleri gerekir. Ayrıca fizik tedavi seanslarından yararlanmalarını sağlamak için atacakları adımları da bilmelidirler.

Fiziksel Tedavi Tipik Olarak Ne Kadar Sürer?

Hastalar arasında en çok sorulan sorulardan biri fizik tedavinin ne kadar süreceğidir. Bu basit bir soru gibi görünse de, bir fizik tedavi programının ne kadar süreceğine dair net bir cevap yoktur. Programın süresi, bir kişinin iyileşme hızına ve tedavi edilen duruma bağlı olacaktır. Aslında her durum farklıdır ve herkes farklı oranlarda iyileşir. İyi bir fizyoterapist, ilerlemeyi takip edecek ve hareket, işlev ve güç aralığında kazanç elde edip etmediğinizi kontrol edecektir.

Genel olarak, yumuşak dokuların iyileşmesi altı ila sekiz hafta sürer, yani tipik bir fizyoterapi programı bu kadar uzun sürer. Bununla birlikte, fizik tedavi, tam bir iyileşme sağlamanıza ve normal aktivitelere devam etmenize yardımcı olmak için tasarlandığından, tedaviyi tamamlamak için bir tarih belirlemek yerine ulaşmak istediğiniz hedefler koymayı düşünmelisiniz. Fizyoterapistinizin yardımıyla, hedeflerinize ulaşmak için geçen süre ne olursa olsun odaklanmaya devam edeceksiniz.

Fizik Tedavi

Terapiye giriyor olsanız bile, programın ne zaman durması gerektiğini bilmeniz gerekir. İlerlemenizin yavaşladığını, durumunuzun kötüleştiğini, tüm hedeflerinize ulaştığınızı, ağrınızın gittiğini veya önceki aktivite ve fonksiyonel hareketliliğinize geri döndüğünüzü fark ederseniz, rehabilitasyon programını bırakma zamanı gelmiş olabilir. Tam iyileşmenize yardımcı olacak bir ev egzersiz programına geçmenize yardımcı olmaları için terapistinizle konuşmalısınız. Sigorta şirketiniz uzman bir fizyoterapistin hizmetleri için ödeme yapmayı bırakırsa, fizik tedavi programınızı sonlandırmanız gereken zamanlar vardır. Bununla birlikte, alternatif bir ödeme planı üzerinde çalışmak veya sigorta şirketinizle görüşmek için her zaman yer vardır.

Ne Kadar Sıklıkta Katılmam Gerekir?

Fizyoterapiye katılımınızın sıklığı, teşhise ve ayrıca yaralanma veya bozukluğun derecesine bağlı olacaktır. Fizyoterapistinizle ilk konsültasyonunuz, durumunuzla ilgili bir tartışmayı içerecek ve uzman size sunulan seçenekleri açıklayacaktır. Daha sonra doktorunuzun reçetesine uygun bir sıklık belirleyeceklerdir. Bozukluk düzeyini hesaba katarak, bu tutarlılıkta fizyoterapiye katılmak, mümkün olan en hızlı iyileşmeyi sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Başlangıçta haftada en az iki veya üç kez fizyoterapiye gitmeniz gerekebilir. Sıklık dışında her seans 30 ila 60 dakika sürebilir. Haftada iki ila üç ziyaret çok fazla görünse de, özellikle yeni bir yaralanma geçirdiyseniz veya ameliyat geçirdiyseniz, neden düzenli ziyaretlerin gerekli olduğunu anlamak önemlidir. Fiziyatri seanslarıyla ilişkili düzenli hareket, hızlı iyileşmeyi destekleyen kan dolaşımını teşvik eder. Aynı zamanda eklemleri güçlendirmeye ve kasları daha hızlı şekillendirmeye yardımcı olur. Zamanla, vücudunuz iyileştikçe ve fizyoterapist vücudunuzun nasıl tepki verdiğine baktıkça, programınızı buna göre değiştireceklerdir. Ziyaretler uzayacak ve azalacak olsa da, tüm yolculuk birkaç ay sürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı