İstanbul İlçe Nüfusları (2020)

İstanbul sadece ülkemizin değil tüm dünyanın sayılı kentlerinden birisidir. Nüfusunun yanında nüfus yoğunluğuyla da dikkat çeken İstanbul’un son sayımdaki sonuçları merakla bekleniyordu. Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinde büyük oranda en kalabalık şehri olmayı başarmış olan İstanbul yine bu unvanını hiç kimselere kaptırmadı. Bu yazımızda İstanbul’un hem kendi genel nüfusunu hem de ilçelerinin nüfusuna değineceğiz.

İstanbul’un Göç Nüfusu Arttı

İstanbul nüfusu, TUİK’in yayınladığı son verilere göre %1.52 oranında artış gösterdi. Una göre İstanbul’un toplam nüfusu 2017 verilerine göre 15 milyon 29 bin düzeyindedir. İstanbul’un nüfusu yıllardır periyodik olarak artış göstermektedir. Son 10 yıldaki en düşük nüfus hızı 2008 yılında gerçekleşti. En yüksek nüfus artışı ise %2.78 ile 2011 senesine ait. Geçen sene İstanbul’un nüfusu 14 milyon 804 bin seviyesinde geziyordu. Buna göre nüfus 1 senede 225 bin artış göstermiştir. Son dönemde mülteci nüfusun artış göstermesi de İstanbul özelinde dikkat çekici. Bilhassa belli ilçelerde savaştan kaçan insanların İstanbul’a entegre olmaya çalıştığını görüyoruz. İstanbul nüfusundaki kadın ve erkek oranı birbirine oldukça yakındır.

İstanbul İlçe Nüfusları

İstanbul’un En Kalabalık İlçeleri Hangisi

İstanbul çok büyük bir metropol kenti olduğu için nüfusu hemen hemen her ilçede yüksektir. Fakat bazı ilçeler bu anlamda diğerlerinden öne çıkmaktadır. Son verilere göre büyük bir artış gösteren Esenyurt İstanbul’un en kalabalık ilçesi olmayı başardı. Esenyurt’un güncel nüfusu şu an için 846 bin civarındadır. Geçen sene Esenyurt listeye 3. Sıradan dahil olabilmişti. Aynı zamanda Esenyurt ülkenin de en kalabalık 6. İlçesi durumunda. Türkiye’nin en kalabalık ilçesi Çankaya olarak kayıtlara geçmiştir. Esenyurt’un nüfusu İstanbul’un toplam nüfusunun %5,63’üne tekabül etmektedir. Esenyurt’ta 1 senede yaklaşık olarak 50 bin kişilik artış söz konusudur. Bu artışta Esenyurt’taki kentleşmenin ve yapılan yatırımların payı büyüktür.

Küçükçekmece ve Bağcılar Takipte

Geçen sene ilk iki sırayı kaplayan Küçükçekmece ve Bağcılar bu sene zirveyi Esenyurt’a kaptırdı. Küçükçekmeceler son verilere göre 770 bin 390 nüfusa sahiptir. Bağcılar’ın güncel nüfusu ise 748 bin düzeyinde kaldı. Diğer ileçelerden Ümraniye  699 bin, Pendik 698 bin, Bahçelievler 596 bin Üsküdar 533 bin, Sultangazi 528 bin, Maltepe 497 bin, Kartal 463 bin olarak güncellendi. İstanbul’un nüfus açısından en düşük ilçeleri ise Adalar, Şile ve Çatalca oldu. Önümüzdeki senenin ilçe nüfus sonuçları şimdiden merakla bekleniyor.

2019 Yılının sonuna yaklaşmamızla birlikte sayılar yakın zamanda değişeceğinden 2019 TÜİK verileri ortaya çıktığında 2019 nüfus sayıları güncellenecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı