Antibiyotik Kaç Gün Kullanılır?

Sağlık bakanlığının yaptığı kamu spotları her geçen gün artmaktadır. Bu kamu spotlarının birçoğu Antibiyotik Kaç Gün Kullanılır? ile ilgilidir. Ülkemizde genellikle önemsenmeyen bu durum ileride çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebeple antibiyotik kullanımı için ilk olarak detaylı bir muayeneden geçilmesi ve gerekiyorsa antibiyotik alınması gerekmektedir. Antibiyotik kullanımı bilinçsizce yapıldığında bakteriler güç kazanmakta ve ilerleyen nesile zarar verecek hale gelmektedir. Antibiyotiklerin etkili olmadığı bazı rahatsızlıklar vardır. Ve en önemli sorulardan biri ise antibiyotik en fazla kaç gün kullanılmalı sorusudur.

Antibiyotik en fazla kaç gün kullanılmalı ?

Antibiyotik Kaç Gün Kullanılır?

Kamu spotlarında ve doktorların da her zaman söylediği gibi antibiyotik kullanımı kesinlikle ve kesinlikle kulaktan dolma bilgiler ile olmamalıdır. Doktor tavsiyesi ile kullanacağınız antibiyotiği yine doktorunuzun tavsiye ettiği sürelerde kullanmanız gerekmektedir. Örneğin her grip olan antibiyotik almamalı ve yalnızca enfeksiyon durumlarında antibiyotik kullanılmalıdır. Antibiyotik kaç gün kullanılır, antibiyotik en fazla kaç gün kullanılmalı soruları da antibiyotik tedavisine başlayacak kişiler tarafından en merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Peki, antibiyotik kaç gün kullanılır? Antibiyotik kullanımına kaç gün devam edileceği doktor tarafından belirtilmektedir. Fakat genelde doktor tarafından yazılan antibiyotiklerde kutu bitene kadar kullanılması tavsiye edilmektedir. Kutunun bitirilmeden antibiyotik kullanımının yarım bırakılması hastalığın tekrarlamasına yol açabilmektedir. Fakat gene de doktora danışılmalı ve kaç gün kullanılacağı hakkında bilgi alınmalıdır.

Antibiyotik Kaç Gün Kullanılmalıdır?

 Antibiyotik Nasıl Kullanılır?

Antibiyotik nasıl kullanılır sorusu hastaların merak ettiği noktalardandır. Peki, antibiyotik nasıl kullanılır? Antibiyotik genellikle hap şeklinde satılan ilaçlardır. Bu sebeple ağız yolundan bir bardak su ile alınmalıdır. Antibiyotiğin alım süreleri hastalığa göre değişiklik gösterse de genelde 12 saatte bir alınması söylenmektedir. Günde 2 defa ağız yolundan alınan haplar çiğnenmemeli ve su eşliğinde direk olarak yutulmalıdır. İlacı yutamayanların ikiye bölerek tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Ancak yine söylüyoruz burada yazılanları değil kesinlikle doktorunuzun talimatlarını dinleyiniz.

Antibiyotik Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antibiyotik kullanımı sırasında bazı noktalara dikkat edilmesi ilacın etkinliğini arttıracaktır. Dikkat edilmesi gereken ilk nokta antibiyotik kullanırken yenen yiyeceklerdir. Greyfurt gibi bazı besinler ilacın etkisini azaltmaktadır. Bu sebeple ilaç kullanımı sırasında tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Antibiyotik kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise saatlerdir. Eğer doktorunuz günde 2 adet antibiyotik kullanmanızı önerdiyse, ilacı alacağınız saatler dikkatle takip edilmeli ve hap her 12 saatte bir mutlaka alınmalıdır.

Saatlerin kaçırıldığı durumda 2 doz alınmamalı, yalnızca 1 doz alınmalı ve diğer hap yeniden 12 saat sonra alınmalıdır. Antibiyotik kullanımı sırasında vücudun daha hassas olduğu bilinmektedir. Özellikle güneşe karşı bir hassasiyet oluşması son derece normaldir. Bu süreçte güneşten mümkün olduğunca uzak durulması çok daha doğru olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı