Develer Kaç Gün Susuz Kalabilir?

Develer çöllerin atı olarak bildiğimiz hayvanlardır. Sadece binek hayvanı olarak kullanılmamakta; etinden, sütünden, derisinden faydalanılmaktadır. İslam aleminde Kurban bayramında kurban olarak kesilebilecek hayvanlardan birisidir. Ülkemiz kurban için her sene yüksek meblağlara satılan develer görmekteyiz. Çölde yola çıkan gezginler binek hayvanı olarak yanlarında develeri götürür. Ülkemizde binek hayvanı olarak genellikle at ya da eşeği kullanırız. Peki nedir bu deveyi çölde bu kadar özel yapan? Bunun cevabı kuşkusuz susuzluğa uzun süre dayanabilmeleri.

 

 

Peki develer kaç gün susuz kalabilir?

Develer yaklaşık olarak 45-55 derece çöl ortamında ortalama 9 gün susuz kalabilirler. Tabi bu sürede develer stokladığı suyun büyük bir bölümünü kullanırlar. Bir deveyi 1000 kg olarak düşünürsek bu 9 günlük aç ve susuz kaldığı sürede deve yaklaşık olarak 780 kiloya düşer. Buda develerin çöl gibi sıcak ortamlara başarı ile adapte olduğunu gösterir. develer kaç gün susuz kalabilirDevenin susuzluğa bu kadar dayanmasının asıl sebebi su ihtiyacını dokularda bulunan su ihtiyacından karşılaması ile alakalıdır. Devenin vücut sistemi tamamen susuzluğa adapte olabilecek şekilde yaratılmıştır. Bunu devenin bir özelliği ile açıklayalım: Böbreklerde biriken üre, zehir olarak bilinir. Ama devenin vücut sistemi üreyi defalarca süzerek içinde suyu sonuna kadar almaktadır. Yani burada deve gerçekten de sinekten yağ çıkarmaktadır.

Sonuç olarak sıcak çöl ortamında develer aç ve susuz 9 gün yaşayabilir.

Develerin Hörgücü

Halk arasında develerin susuzluğa dayanması hörgücündeki su deposu ile bağdaştırılmış ama devenin hörgücü su deposu değil yağ deposudur. Yani hörgücün içinde devenin büyüklüğüne , çift yada tek hörgüçlü olmasına göre farklı miktarda yağ bulunur.

İlgini Çekebilir  İnsan Kaç Gün Aç Yaşayabilir?Kalabilir?

İnsan susuz kaç gün yaşar diye düşünürsek o çöl sıcaklarında birkaç gün dayanması mucize olur. Develerin susuzluğa dayanma yeteneğini şöyle açıklayalım. Bir insan vücudundaki suyun %12’sini kaybedince ölebilir ama develer sistemindeki suyun %40’ını kaybettiği zaman susuzluktan ölebilir.

UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (YILDIZLARA TIKLAYARAK BU YAZIYA OY VEREBİLİRSİNİZ)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
BİR YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.