Kış Lastiği Ne Zaman Takılır ?

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır ?

Özellikle kış aylarında en çok merak edilen sorulardan biridir kış lastiği ne zaman takılır , artan trafik kazalarının ana sebebi olan kar ve buzlanma, hem maddi hem da can kaybı açısından son derece riskli bir durum ortaya koymaktadır. Bu zararların telafisi adına büyük bir çözüm olan kış lastiği uygulaması özellikle son yıllarda farkındalığı artmış, bilinçli sürücüler tarafından sıkça tercih edilmiştir. Ülkemizde kış lastiği kullanım oranı % 80’ lere yaklaşmıştır. Ayrıca çıkarılan kanunlar ile zorlayıcı uygulamalar ve cezai işlemlerin şart koşulması kış lastiği uygulamasında dönüm noktası olmuştur. Kış lastikleri teknik olarak – 7 dereceye kadar olan havalar için uygun görülmektedir. Kış lastiği hem bireylerin mal ve can güvenliğini korurken hem de yol ve trafik sorunlarının ortaya çıkmasını önleyen bir uygulamalıdır. – 7 derece altında havalarda ise karsız bir yol trafiği için daha az hız yapılmalıdır. Kar var ise de mutlaka zincir takılarak önlem alınmalıdır.

Kış Lastiği Özellikleri Nelerdir?

Kış lastikleri desen ve doluluk oranı olarak klasik lastiklerden daha az olup yolda ki kar su ve buz gibi maddelerin oluklardan dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Sırt kısmında yer alan kılcal damarlar ve omuz Kısımında ki dişli yapılar sayesinde yüzeylerde ilave çekiş sağlayarak yola daha iyi tutunmaktadır.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kış Lastiği Takmamanın Cezası Nedir

Kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2018 yılında başlayıp  1 Nisan 2019 yılına kadar devam edecek ve sürücüler için zorunlu olacaktır. Ticari araçlar için zorunlu olan bu uygulama kapsamına otobüs, dolmuş, taksi gibi ticari amaçlar için kullanılan araçlara şart koşulmaktadır. Kış lastiği uygulamasına uymayan araç sürücülerine 602 TL trafik cezası Karayolları ilgili yönetmeliğine göre trafik polisleri ve denetleme şube personelleri tarafından kesilmektedir. Önceki kış döneminde Karayolları Denetleme Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan kontrollerde 87 araca 51 Bin 227 TL, Emniyet Genel Müdürlüğü ekiplerince yapılan kontrollerde ise 2927 araca 1 Milyon 722 Bin 405 TLve Jandarma Genel Komutanlığı ekiplerince 299 araca 177 Bin 480 TL ceza kesilerek uygulama zorunluluğu konusunda bir tedbir konulmuştur. Bu sene uygulamada da  sıkı tedbirler alınacağı ve bu cezai miktarların çok daha fazla olacağını söyleyebiliriz. Sürücülerin hem sağlık hem de mal kaybının önlenmesi adına sorumlu ve bilinçli bir şoför olmaları gerekmektedir.

 

Kıs Lastiği Zorunluluğu ve Fiyatları

Ticari araçlar kapsamında kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet, taksi ve dolmuş gibi A türü yetki belgelerine kayıtlı otomobiller de kış lastiği uygulamasına geçmektedir. Hususi araçlar bakımından bir cezai uygulama söz konusu değildir. Ancak valilik yapacağı açıklamalar ile hususi araçlarında kış lastiği uygulaması kapsamanın dâhil edildiğini açıklayabilir. Bu açıdan ilgili şehirde ki valilik açıklamaları takip edilmelidir. Kış lastiği fiyatları firmadan firmaya ve takılan araçların cant ebatlarına göre değişim göstermektedir.

Kış Lastiği Kaç Tane Alınmalı?

Bazen ekonomik koşullar yüzünden kış lastiği almak konusunda zorluk çekebiliriz. Bu durumda kış lastiği 4 tane almasam sorun olur mu diye düşünebilirsiniz. Hususi araçlarda bir zorunluluk olmamakla birlikte aracınızı karda kaydırıp bir yere vurmanız durumunda kış lastiğinden çok daha yüklü maliyetler karşınıza çıkabilir. Bu nedenle diğer konularda biraz kısıtlama yaparak kış lastiği konusunu ihmal etmemenizi öneriyoruz. Ancak çok zor durumda kalacağınıza inanıyorsanız en azından 2 tane kış lastiği mutlaka almanızı öneriyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı