Mevlana Haftası (7-17 Aralık)

Mevlana Haftası Ne Zaman? Mevlana Haftasında Neler Yapılır?

Anadolu’nun en önemli değerlerinden biri Mevlana Hazretleridir. Sadece Anadolu’nun değil, dünya içinde önemli bir düşünür olarak bilinen Mevlana hazretleri için 7-17 Aralık takvimi anma programı olarak belirlenmiştir. Yani Mevlana haftası her yıl olduğu gibi 2019 yılında da 7-17 Aralık tarihleri arasındadır. Bu hafta içerisinde özellikle Konya ilimizde, Mevlana türbesinde mevlit okunarak çeşitli gösteriler icra edilir. Mevlana haftası belirli gün ve haftalar adı altında kutlanmaktadır.

Mevlana haftasında neler yapılır?

Mevlana hazretleri, dünya için önemli bir düşünürdür. Mistisizm denilince akla gelinen eserleriyle birçok kişiyi eklemiştir. Aşk, sevgi ve dürüstlük kavramlarını işleyerek, insanları Allah’a davet eden Mevlana hazretleri, Tasavvuf ehli ve tarikat piridir. Bu yönleriyle Anadolu medeniyetinde birçok iz bırakan Mevlana hazretleri için yılın her döneminde anma organizasyonları düzenlenir. Mistik Müzik festivalleri, konferanslar, semazen gösterileri ve çeşitli gösterilerle bir hafta boyunca Mevlana hazretlerinin tasavvufa kattığı değerler insanların gönlünde yeniden yeşertilir. Bu anlamda, sizler de 7-17 Aralık Mevlana hazretleri anma haftasında Kuranı Kerim tilaveti yapabilir, belediyeler tarafından düzenlenen sergi ve konferanslara katılım gösterebilirsiniz.

Mevlana hazretleri kimdir? Nerede doğmuştur?

Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri, Afganistan sınırları içerisindeki Horasan vadisinde 1207 senesinde dünyaya gelmiştir. Babası bilginlerin sultanı olarak ünlenmiş Bahaeddin Veled’tir. Mevlana hazretlerinin Anadolu’ya geliş hikayesiyse, Moğol istilası tehlikesine yönelik babasının Horasan beldesini terk ederek, Nişabur’a gelmesiyle başlar. O zamanlar Mevlana hazretleri henüz küçük bir yaştadır. Burada ünlü mutasavvıf, fakih ve ilim adamı Fahrettin Attar hazretleriyle görüşülmüştür. Daha sonra, Bağdat, Küfe ve Kabe derken Anadolu’ya biten bir yolculukla, Mevlana hazretlerinin hicreti son bulur.

Burada Şemsi Tebrizi hazretlerine bağlanan Mevlana hazretleri, onun rahle-i tedrisatından geçerek gönlünü ve yüreğini manevi ilimlerle doldurur. Hocasının vefatıyla Tasavvufi çalışmalarına daha da sarılan Mevlana hazretleri, 1273 senesinde Hakk’a yürüdü.

Mevlana hazretleri türbesi

Şemsi Tebrizi hazretleri ve Mevlana hazretlerinin türbesi Konya’da bulunmaktadır. Kendi isimleriyle yaptırılan camilerin bahçesindeki türbelerinde çokça ziyarete uğrayan büyük üstatlar, gerek Alem-i İslam coğrafyasından, gerekse de dünyanın değişik yerlerinden gelenler tarafından ziyaret edilmektedir.

Mevlana Haftası
Kendi değerlerimiz açısından büyük eserler ortaya koyan Mevlana Hazretleri, en çok da Mesnevi eseriyle bilinir. Şiirlere, hikayelere ve sohbetlere yer verdiği eserinde tamamen mistik bir yapı kullanarak, insanlara ders vermeye çalışmıştır. Öyle ki Mevlana hazretleri, “Ne olursan ol, yine gel” kelamıyla hidayete ermek için tövbe kapısının herkes için açık olduğunu ve umutsuzluğun asla doğru olmadığını nezih bir şekilde ifade ederek, birçoklarının hidayetine günümüzde de vesile olmaktadır. Bu eserleri Edebiyat için de kült eserler içerisinde yer almaktadır. Konya’ya yolunuz düşerse mutlaka türbeyi ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle Mevlana haftası içerisinde ziyaret etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı