Çörek Otu Zayıflatırmı ?

Çörek Otu Zayıflatırmı ? Çörek otu kumlu gevşek topraklarda yetiştirilen çiçeklenme evresine kadar sulanan daha sonra sulanmayan bir baharattır.Çörek otu bitkisinin çiçekli kısmının daha sonra  kozalak şeklinde tohumlanıp bu tohumlarının alınmasıyla elde edilir.

Tohumları susam büyüklüğünde ancak üç yüzeyli ve parlak siyah renklidir.

Çörek Otu ile Zayıflama

Çörek otunun vücudumuz için bir çok faydası bulunmaktadır.Bunlardan bir tanesi de zayıflamanıza faydasıdır.Zayıflamanıza faydalı olması için çörek otunu yemeklerden önce alabilirsiniz.Bunun miktarı ve kullanım şekli ise bir çay kaşığı kadar çörek otunu suyla yutmak olacaktır.

Yapılan araştırmalarda çörek otunu günlük,yemeklerden önce çiğneyerek yutmak zayıflamanıza oldukça katkı sağlamaktadır.

Çörek otunun zayıflatma nedenleri olarak, yeme isteğinizin azalmasını sağlar.Sindirim sistemini düzenler.Kabızlık önleyici etkisi ile sindirim sistemini hızlandırır.Tokluk hissi oluşturduğu için daha az yemek yemenizi sağlar.Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır.

Ancak unutulmaması gereken , çörek otu benim zayıflama mı sağlayacak düşüncesi ile fazla tüketmemelisiniz.Bu zararlı olabilir.Bu konuda bir uzmandan bilgi almanızı öneririz.

Çörek Otu Kaç Kalori

100 gr.Çörek Otu 376 kcal.

Bir çorba kaşığı 55 kcal.

100 gr. Çörek Otu Besin Değerleri

Karbonhidrat:44.24 g, Protein:17.82 g, Yağ :22g, Lif:10.50 g, Kalsiyum 931 mg, A Vitamini: 1270 iu, C Vitamini :7.7 mg, Demir: 66.36 mg.

Çörek Otunun Faydaları

Çörek Otu Zayıflatırmı
  • Yapılan araştırmalar sonucunda çörek otunun astım hastalığına faydalı olduğu bilinmektedir.Çörek otunun sağlık açısından faydaları bir çok sağlık dergisinde yayınlanmıştır.
  • Ayrıca tansiyon hastalığı,parkinson hastalığı,meme kanseri ve şeker hastalığı gibi bir çok hastalığa faydalı olduğu ve zararlı hücrelerin oluşmasını engellediği görülmüştür.
  • Kötü huylu kolestrol olan LDL kolesterolü ve kan basıncında belirgin bir düşüşe neden olan çörek otu tohumdan elde edilen özleri hipertansiyon için doğal bir tedavi yöntemi olarak görülmektedir.
  • Araştırmalar çörek otunun bademcik ve boğaz dokusu,iltihaplı akut için etkili bir tedavi yöntemi olduğu görülmüştür.
  • Aktif bileşik timokinonun beyin dokusunu,radyasyona bağlı hasardan korumaktadır.
  • Ayrıca çörek otunun madde zehirlenmesi ve bağımlılık belirtilerini azalttığını görülmüştür. Bu tohum madde bağımlılığının tedavisinde faydalı olabilir.
  • Araştırmacılar, hırıltılı solunum, solunum semptomları ve hatta ilaç tedavisi ihtiyacı gibi kimyasal ilaçlara maruz kalma belirtilerini azaltabilecek bir çörek otu buldular.
  • Çörek otu ameliyat sonrası travma alanlarını, yara izi veya adezyon oluşumundan korumaktadır.
  • Sedef hastalığının tedavisinde, çörek otu epidermal kalınlığı artırabilir ve patlamaları yumuşatabilir.

Çörek otu sağlık açısından çok faydalı bir baharattır. Bu güçlü şifa verici madde, anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Çok faydalı  ve bulunması kolaydır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı