Kestane Kilo Yaparmı Kestane Kilo aldırırmı

Kestane Kilo Yaparmı Kestane Kilo aldırırmı, Kestanenin kalorisi biraz yüksektir.2-3 adet kestane bir dilim ekmekle eş değerdir.Miktarına dikkat edilmeden tüketilmesi kilo alımına yol açabilir.

Ancak kestanenin tok tutma özelliği de vardır.Kan şekerini dengeleyip kolestrolü düşürmesi sebebiyle dikkatli kullanıldığında zayıflamanıza fayda da sağlamaktadır.

Diyetinize kestaneyi eklemeniz uzmanlar tarafından önerilmektedir.Diyet yaparken öğleden sonra 3 adet kestane tüketmeniz,sizi tok tutacağı için akşam yemeğinde daha az yemenizi sağlayacaktır.

Kestane, kayın ailesinden gelmektedir. Önceki dönemlerde güney Avrupa da yeterli buğday olmadığı için orman bölgelerinde yaşayan insanların kestane ile beslendikleri bilinmektedir.

Kestaneler mevsiminde tüketilmesi önerilmektedir.Ancak günümüzde vakum halinde paketlenmiş kestane çeşidi yıl boyunca satın alınabilir. Kestane çiğ tüketilmemelidir, çünkü içeriğinde yüksek oranda tanik asit içerir ve ağızda çok kötü bir tat bırakır.

Kullanım alanı olarak çok yönlüdür.Hem tuzlu hem de tatlı yemeklerinde kullanılabilir. Kestane şekeri, tatlı yapmak için un olarak ve diğer hazır tatlılarda bir katkı maddesi olarak kullanılır. Kokulu yemeklerde çorba da ve güveçte  kullanılır ve etle kombinasyonu da oldukça popüler bir lezzettir.Ayrıca fırında ve sobada kavrularak tüketilir.

Fırında Kestane Nasıl Pişirilir :  Kestaneleri bir bıçak yardımı ile çizip,derince bir kaba koyarız ve sıcak suda 15 dk kadar bekletiriz.Daha sonra süzüp ve birazda kurulayıp bir tepsiye dizeriz.(Sıcak suda bekletilmesi kabuklarından kolayca ayrılmasını sağlar).Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında 20 dk kadar pişirilir.Servise hazırdır.

kestane kilo yaparmı

 

Kestane Kaç Kalori: 100 gr kestane 120 kcal dir.Ayrıca 100 gr kavrulmuş kestane 200 kcal olmaktadır.

Kestane sadece tadıyla değil, aynı zamanda aşağıdaki bölümlerde açıklayacağımız sağlık için faydalı ve besleyici özelliğiyle dikkat çekmektedir.

 Kestane Besin Değeri

 • Enerji 200 Kcal
 • Karbonhidratlar 44 gr
 • Yağlar 1,3 gms
 • Protein 1.6 gms
 • Vitamin A 1 ug
 • Vitamin B1 0.144 mg
 • Vitamin B2 0.016 mg
 • B3 vitamini 1.102 mg
 • Folat 58 ug
 • B6 vitamini 0.352 mg
 • C vitamini 40.2 mg
 • Kalsiyum 19 mg
 • Magnezyum 30 mg
 • Demir 0.94 mg
 • Fosfor 38 mg
 • Çinko 0.49 mg
 • Potasyum 484 mg

Kestane, yüksek enerjili ve az yağlıdır.Kestane içerisindeki mineraller  bakımından oldukça zengindir.Zengin bir vitamin kaynağıdır ve yüzde 60 olarak su içeriğine sahiptir ve bu da kestaneyi diğer yemişlerden daha sağlıklı ve farklı hale getirir. Beslenme grafiği, 100 gramlık bir porsiyon için kestane beslenme için ayrıntılı bir görünümünü verir.

Uzmanlar göre, vücut için Vitamin B6’nın% 27’sini, folatın% 15’ini ve Vitamin C’nin günlük gereksiniminin% 48’ini karşılamaktadır.

Gösterilen besin maddelerinin yanı sıra vücudumuzun ihtiyacının yaklaşık% 20’si, manganezin% 40’ı, bakırın neredeyse% 50’si kadar sağlıklı bir miktarda lif bulunur. Kestane sağlık açısından neredeyse gerekli temel besin maddelerinin eksiksiz bir bileşimine sahiptir.

Kestane Kilo Yaparmı Kestane Kilo aldırırmı

Kestanenin Faydaları

Kestanenin besleyici kompozisyonu, büyük bir sağlık yararı sağlar ve vücudunuzun mümkün olan en iyi şekilde çalışmasını sağlar.

Bağışıklık sistemi dediğimiz vücudunuzun savunma sistemini iyileştirmek için kanıtlanmış bir faydası vardır ve böylece sağlığınızı genel anlamda iyileştirir

Diş ve Kemik Sağlığına Faydaları:

Kalsiyum ve fosfor, kemikler için ana bileşimi oluşturan, kemik sağlığı için kesinlikle gerekli olan iki mineraldir, ancak diğer ikisinin de etkili bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için sağlıklı bir Magnezyum dozu da gerekir.

Magnezyum dişlerinizin etrafındaki sert emayeyi oluşturur ve kemikleri aşınmaya ve bozulmaya karşı korur.

Kalsiyum, fosfor ve magnezyum üçü de kestanelerde bulunmaktadır.

Sindirim İçin güçlü bir ishal engelleyicidir.Kabuğu  ile birlikte kestaneyi kaynattığınızda suyu tanenler açısından zengin olmaktadır. Tanenler, kontrollü miktarlarda alındığında sizi İshal’den rahatlatabilir.

Öksürük, soğuk algınlığı, bronşit ve boğaz ağrısı en sık görülen solunum rahatsızlıklarıdır.Boğaz ağrısı, öksürük ve soğuk algınlığı, boğaz iltihabı çok rahatsızlık ve ağrı neden olabilir.

Ayrıca kaşıntıya neden olan kalıcı bir kuruluk hissi oluşturur. Bu problemden kurtulmak için doktorlar balgam söktürücü içeren öksürük şurupları kullanırlar.Kestane, bir balgam söktürücü ile aynı özelliklere sahiptir.

Damar Esnekliğini Korumaya Yardımcı Olur

Kestane, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu ve beslenmeyle alınan esansiyel yağ asitleri içerir. Kestaneler özellikle linoleik asit bakımından zengindir ve Palmitik asit ve Oleik Asit vücudunuz için güvenlidir. Düşük bir kolestrol seviyesine sahiptirler ve kan damarlarında LDL kötü kolestrol düzeylerini düşürmede yardımcı olurlar. LDL kan damarlarının iç astarında plak birikimi oluşturabilir ve bu da bir süre sonra damarları sertleştirebilir. Kestane bu plakayı temizler ve sağlıklı kan damar ağını temin eder.

Güçlü Antioksidan Yüksek miktarda C vitamini, Gallik asit ve Ellagik asit kestane’yi güçlü ve çok etkili bir antioksidan haline getirir.

Antioksidan özellikli ağır bileşimi olan kestane şekeri vücudunuzu çözünür ve vücudun bağışıklık fonksiyonunu optimize eder

Tiroid fonksiyonunu destekleyebilir. Aşırı aktif tiroid fonksiyonu. Ellagik asit, aşırı aktif tiroid bezini kontrol altına alacak şekilde hormon salgısını bastırır.

Çok yüksek lif içeriğine sahiptir. Bu, kabızlık ile ilgili anal iltihaplanmayı önler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı